Swimcloud

Speedo Sectionals - Eastern - Chambersburg (Region 2)

  • Completed
  • Mar. 30, 2017 - Apr. 02, 2017
  • SCY
  • Christiansburg, VA

200 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jake Johnson Delaware Swim Team 1:50.42
 
876 -1.2%
2 Matthew Otto Delaware Swim Team 1:50.88
 
865 -0.3%
3 Matthew Magness Golden Ram Aquatics 1:53.21
 
822 -1.7%
4 Brian McGroarty Egg Harbor Twp S 1:53.51
 
766 +0.8% SB
5 Kade Younger Coast Guard Blue Dolphins 1:53.80
 
796 -0.3%
6 Luke DeVore Nation's Capital Swim Club 1:54.56
 
790 +0.9% PB
7 Ryan Pirrung Delaware Swim Team 1:55.84
 
807 -1.8%
8 NATHAN ELZER Lancaster Aquatic Club 1:56.75
 
693 -3.7%
9 Cristian Bell Egg Harbor Twp S 1:57.04
 
734 -0.9%
10 Joseph Moll Lancaster Aquatic Club 1:57.36
 
715 -4.2%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Ben Selnick Retriever Aquatic Club 1:56.41
 
737 +0.4% SB
12 John Sita Nation's Capital Swim Club 1:56.95
 
725 +0.0% PB
13 Darius Truong Nation's Capital Swim Club 1:57.46
 
837 +0.5% PB
14 Erik Truong --- (unattached) 1:57.63
 
721
15 Matt Bennici Monocacy Aquatic Club 1:57.68
 
708 +0.4% PB
16 Mac Hoskins Retriever Aquatic Club 1:57.83
 
705 -0.9%
17 Devin Truong Nation's Capital Swim Club 1:57.89
 
668 -3.0%
18 Anthony Nguyen Nation's Capital Swim Club 1:58.29
 
752 -0.7%
19 Miles McAllister Coast Guard Blue Dolphins 1:58.33
 
658 -2.4%
20 Graydon Tinneny Coast Guard Blue Dolphins 1:58.35
 
657
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
21 Kyle Barclay Nation's Capital Swim Club 1:57.27
 
717 +0.6% PB
22 Evan Heidenreich Nation's Capital Swim Club 1:58.58
 
700 +3.5% PB
23 Jacob Lindner Nation's Capital Swim Club 1:58.88
 
739 -2.0%
24 Robert Schultz Nation's Capital Swim Club 1:59.12
 
677 +0.9% PB
25 Lawrence Redmond Nation's Capital Swim Club 1:59.41
 
682 -0.3%
26 Max Verheyen Mariner Swim Club, Inc. 1:59.43
 
681 -1.3%
27 Andre Fissella Lancaster Aquatic Club 1:59.95
 
715 -0.9%
28 Noah Fields 757 2:00.44
 
660 -1.4%
29 Tyler Ellis Nation's Capital Swim Club 2:01.25
 
631 -2.4%
30 Taylor Watson 757 2:04.21
 
570 -5.1%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jake Johnson Delaware Swim Team 1:52.27
 
832 -2.9%
2 Matthew Otto Delaware Swim Team 1:53.22
 
810 -2.5%
3 Brian McGroarty Egg Harbor Twp S 1:53.32
 
771 +0.9% SB
4 Luke DeVore Nation's Capital Swim Club 1:54.96
 
781 +0.6% PB
5 Kade Younger Coast Guard Blue Dolphins 1:55.86
 
749 -2.1%
6 NATHAN ELZER Lancaster Aquatic Club 1:56.30
 
703 -3.3%
7 Ryan Pirrung Delaware Swim Team 1:56.32
 
796 -2.3%
8 Cristian Bell Egg Harbor Twp S 1:56.47
 
747 -0.4%
9 Joseph Moll Lancaster Aquatic Club 1:56.49
 
735 -3.4%
10 Adi Kambhampaty Machine Aquatics 1:56.67
 
788 -1.3%
11 Connor Killion Central Bucks Swim Team 1:56.85
 
727 +41.6% PB
12 Matthew Magness Golden Ram Aquatics 1:56.95
 
736 -5.0%
13 Jackson Schultz Sprc Stingrays 1:56.97
 
736 -0.9%
14 Mac Hoskins Retriever Aquatic Club 1:57.02
 
723 -0.2%
15 John Sita Nation's Capital Swim Club 1:57.20
 
719 -0.2%
16 Graydon Tinneny Coast Guard Blue Dolphins 1:57.21
 
683
17 Anthony Nguyen Nation's Capital Swim Club 1:57.31
 
774 +0.1% PB
18 Ian Vollmer Nation's Capital Swim Club 1:57.32
 
728 -2.7%
18 Ben Selnick Retriever Aquatic Club 1:57.32
 
716 -0.3%
20 Miles McAllister Coast Guard Blue Dolphins 1:57.38
 
679 -1.5%
21 Matt Bennici Monocacy Aquatic Club 1:57.70
 
708 +0.4% PB
22 Darius Truong Nation's Capital Swim Club 1:57.71
 
831 +0.3% PB
23 Erik Truong --- (unattached) 1:57.98
 
713
24 Owen Blazer Seneca Valley Sw 1:58.09
 
756 +0.5% PB
25 Devin Truong Nation's Capital Swim Club 1:58.10
 
663 -3.2%
26 Kyle Barclay Nation's Capital Swim Club 1:58.37
 
693 -0.3%
27 Chris Kelly Lower Moreland Swimming and Diving 1:58.43
 
703 -0.7%
28 Max Verheyen Mariner Swim Club, Inc. 1:58.55
 
701 -0.5%
29 Gabriel Laracuente Nation's Capital Swim Club 1:58.56
 
746 -1.8%
30 Jacob Lindner Nation's Capital Swim Club 1:58.73
 
742 -1.8%
30 Collin Hurley Killer Whales Sw 1:58.73
 
649 -2.1%
32 Tyler Ellis Nation's Capital Swim Club 1:58.74
 
685 -0.3%
33 Robert Schultz Nation's Capital Swim Club 1:58.76
 
685 +1.2% PB
34 Evan Heidenreich Nation's Capital Swim Club 1:58.83
 
694 +3.2% PB
35 RYAN BALDINO ARENA CLUB AQUATICS 1:59.02
 
679 +0.4% PB
36 Andre Fissella Lancaster Aquatic Club 1:59.06
 
735 -0.2%
37 Sebastian Chang Rockville Montgomery Swim Club 1:59.23
 
686 -2.5%
38 Patrick Kuhlkin Nation's Capital Swim Club 1:59.26
 
731 -0.6%
39 Jon Bendana University of Maryland Aquatic 1:59.35
 
672 +1.2% PB
40 Taylor Watson 757 1:59.44
 
670 -1.0%
41 Forest Webb H2okie Aquatics 1:59.52
 
725 -1.3%
42 Lawrence Redmond Nation's Capital Swim Club 1:59.55
 
679 -0.5%
43 Matthew Tascione Golden Ram Aquatics 1:59.89
 
624 -2.6%
44 Noah Fields 757 1:59.94
 
670 -1.0%
45 Joey Rogers Egg Harbor Twp S 2:00.06
 
656 -1.1%
46 Zhiyuan Lu Nation's Capital Swim Club 2:00.07
 
656 +0.5% PB
47 Nick Lynam Lancaster Aquatic Club 2:00.19
 
665 -1.9%
48 Jack Sheehan Stafford Aquatics Team 2:00.36
 
707 -0.7%
49 Will Tenpas Nation's Capital Swim Club 2:00.38
 
661 -0.4%
50 Connor Sweeney Delaware Swim Team 2:00.45
 
612 -5.0%
50 EMMANUEL EPPINGER JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) 2:00.45
 
612 -3.1%
52 Jackson Wolter Retriever Aquatic Club 2:00.46
 
648 -1.4%
53 Tommy Lutter Lower Moreland Swimming and Diving 2:00.57
 
702 -0.1%
54 Brendan Rice GBSA 2:00.75
 
653 -0.9%
55 Conor Sokolowsky Coast Guard Blue Dolphins 2:00.91
 
695 -1.5%
56 Jonas Murphy Nation's Capital Swim Club 2:00.95
 
649 +0.2% PB
57 William Cosgrove All Star Aquatics 2:01.21
 
688 -2.6%
58 Andrew Duff Egg Harbor Twp S 2:01.23
 
596
59 Andrew Smith Nation's Capital Swim Club 2:01.34
 
640 +1.0% PB
60 Owen Hall Nation's Capital Swim Club 2:01.68
 
586 -2.7%
61 Frank Schweitzer Nation's Capital Swim Club 2:01.77
 
676 -1.1%
62 Noah Pereles Nation's Capital Swim Club 2:01.78
 
584 -4.3%
63 Gennarino Conzemius M.L.A.C., Inc. 2:01.80
 
631 +1.9% PB
64 Daniel Nagard Nation's Capital Swim Club 2:01.81
 
675 -0.3%
65 ALEXANDER RIEDEL Monocacy Aquatic Club 2:01.89
 
739 +0.7% PB
66 Andrew Feeley Merritt Athletic Swimming 2:02.14
 
577 +1.2% SB
67 Bryan Patten Nation's Capital Swim Club 2:02.24
 
666 +0.6% PB
68 Brett Clauhs Egg Harbor Twp S 2:02.40
 
607 PB
69 Sam Long 757 2:02.44
 
662 -4.3%
70 Gregory Costello Columbia Aquatics Association 2:02.98
 
606 -2.5%
71 Brandon Novak Upper St Clair S 2:03.08
 
593 -1.7%
72 Antonio Octaviano Radnor Aquatic Club 2:03.12
 
713 -5.8%
73 Ben Sharrer Machine Aquatics 2:03.18
 
602 -3.1%
74 Frederick Deweese Potomac Marlins 2:03.26
 
710 +3.0% PB
74 Joe Schaefer Machine Aquatics 2:03.26
 
645 -4.0%
76 Bohan Yao Team Pittsburgh Aquatics 2:03.46
 
585 -3.0%
77 Alexandre LaBossiere Nation's Capital Swim Club 2:03.49
 
595 -2.4%
78 Christopher Verastek Coast Guard Blue Dolphins 2:03.52
 
595 -5.9%
79 Ryan Hohman Diplomat Aquatic Club 2:03.59
 
582 -0.0%
80 Ian Cobb Nation's Capital Swim Club 2:04.04
 
584 -3.2%
81 Alexander Leaman Fox Swim Club 2:04.15
 
571
82 Tyler Kosar ARENA CLUB AQUATICS 2:04.18
 
570 +0.5% PB
83 Tyler Lutter Diplomat Aquatic Club 2:04.24
 
569 -3.9%
84 Ryan Burns Machine Aquatics 2:04.33
 
567 -1.3%
85 Benito Countouris Woodland Hills Aquatic Team 2:04.41
 
566 -0.1%
87 John Heenan Nation's Capital Swim Club 2:04.48
 
575 -0.2%
88 Luke Xia Rockville Montgomery Swim Club 2:04.61
 
573 -0.7%
89 Joshua Fletcher --- (unattached) 2:04.70
 
525 +1.1% PB
90 Michael Penafiel Rockville Montgomery Swim Club 2:04.77
 
614 +1.5% PB
91 Andrew Martinez Rockville Montgomery Swim Club 2:04.78
 
558 -1.0%
92 Cole Younger Coast Guard Blue Dolphins 2:04.91
 
611 -3.4%
93 Connor Sughrue Arlington Aquatic Club (Virginia) 2:05.40
 
546 +1.0% PB
94 Brian phipps Pine Richland Aq 2:05.53
 
598
95 Jack Zapp Blue Wave Swim Team 2:06.38
 
581 -5.3%
96 Nicholas Glass Diplomat Aquatic Club 2:06.41
 
526
97 Nicholas Settembrine West Allegheny Aqua Club 2:06.49
 
579 +2.6% PB
98 Benjamin Blackburn Killer Whales Sw 2:07.21
 
476 -0.1%
99 Matthew Zou Columbia Aquatics Association 2:07.68
 
555 -2.3%
100 Ryan Franklin Frederick Area Swim Team 2:12.26
 
383 -4.7%
Alexandre Brun Rockville Montgomery Swim Club NS
MASON YOUNG ARENA CLUB AQUATICS NS
Grant Thompson Austin Swim Club NS
Peter Makin Nation's Capital Swim Club NS
David Curtiss Tri-Hampton Family Branch YMCA NS