Swimcloud

Middle Atlantic Senior LC Championship

  • Completed
  • Jul. 12–15, 2017
  • LCM
  • Lewisburg, PA

200 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Matthew Otto Delaware Swim Team 2:22.11
 
867
2 Mikey Challis Nittany Lion Aquatic Club 2:22.68
 
865 PB
3 Ben Gingher Nittany Lion Aquatic Club 2:23.81
 
842 PB
4 Liam Callahan Westtown Aquatics Program 2:24.42
 
839 +2.3% PB
5 Sean Faikish North Penn Aquatic Club 2:25.78
 
867 PB
6 Evan McFadden Penn Charter Aquatic Club 2:27.03
 
796 PB
7 Jake Haines Burlington County YMCA 2:28.28
 
823 PB
8 Jack Portmann Delaware Swim Team 2:31.30
 
735
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Quinn Rademaker Jersey Wahoos 2:27.92
 
783 PB
10 Antonio Octaviano Radnor Aquatic Club 2:28.60
 
826 PB
11 James El-Deiry Suburban Seahawks Club 2:28.72
 
817 PB
12 Patrick Cunningham Lower Moreland Swimming and Diving 2:29.37
 
816 +3.9% PB
13 Matt Bochanski Lower Merion Aquatic Club 2:30.51
 
752 -0.4%
14 Chris Kelly Lower Moreland Swimming and Diving 2:30.55
 
791 +3.8% PB
15 Morgan O'Brien Blue Eagle Swim Team 2:31.59
 
777 PB
16 Josh Fong Jersey Wahoos 2:34.50
 
744 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Foster Heasley Nittany Lion Aquatic Club 2:31.91
 
780 +2.7% PB
18 Trevor Mislan Central Bucks Swim Team 2:33.34
 
752
19 Andrew Pave Upper Dublin Aquatic Club 2:33.45
 
759
20 Sean Finlay Central Bucks Swim Team 2:33.65
 
702 PB
21 Jarod Anderson West Shore YMCA 2:34.76
 
687
22 Eric Degodny North Penn Aquatic Club 2:35.99
 
724 +2.6% SB
23 Andre Fissella Lancaster Aquatic Club 2:36.34
 
711 +1.6% PB
24 Paul Dragan Jersey Wahoos 2:37.14
 
708
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Joey Dickson Delaware Swim Team 2:35.43
 
731 +3.2% PB
26 James Bruno Suburban Seahawks Club 2:35.76
 
679
27 Galen Cassidy Friends Central Aquatics 2:36.12
 
674 +9.2% PB
28 Zack Wolbert Pocono Family YMCA 2:37.26
 
658
29 Peter Huleatt Blue Eagle Swim Team 2:38.79
 
685 PB
30 Anton Crescente Suburban Seahawks Club 2:40.08
 
668
31 Peter Gladstone Blue Eagle Swim Team 2:40.98
 
608
32 Andrew Palmer Jersey Wahoos 2:42.91
 
622 PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sean Faikish North Penn Aquatic Club 2:23.40
 
901 PB
2 Liam Callahan Westtown Aquatics Program 2:24.51
 
838 +2.2% PB
3 Mikey Challis Nittany Lion Aquatic Club 2:25.06
 
830 PB
4 Ben Gingher Nittany Lion Aquatic Club 2:25.71
 
815 PB
5 Jake Haines Burlington County YMCA 2:27.06
 
841 PB
6 Jack Portmann Delaware Swim Team 2:27.09
 
795
7 Evan McFadden Penn Charter Aquatic Club 2:27.50
 
789 PB
8 Matthew Otto Delaware Swim Team 2:27.64
 
787
9 James El-Deiry Suburban Seahawks Club 2:30.01
 
799 PB
10 Chris Kelly Lower Moreland Swimming and Diving 2:30.55
 
791 +3.8% PB
11 Matt Bochanski Lower Merion Aquatic Club 2:30.56
 
751 -0.4%
12 Morgan O'Brien Blue Eagle Swim Team 2:30.75
 
788 PB
13 Quinn Rademaker Jersey Wahoos 2:31.13
 
737 PB
14 Antonio Octaviano Radnor Aquatic Club 2:32.76
 
768
15 Josh Fong Jersey Wahoos 2:33.68
 
755 PB
16 Patrick Cunningham Lower Moreland Swimming and Diving 2:34.00
 
751 +1.0% PB
17 Ricky Averill Unattached-Massachusetts 2:34.05
 
696
18 Jarod Anderson West Shore YMCA 2:35.06
 
682
19 Nate Woodman Nittany Lion Aquatic Club 2:35.34
 
679 PB
20 Trevor Mislan Central Bucks Swim Team 2:35.40
 
724
21 Andre Fissella Lancaster Aquatic Club 2:35.61
 
721 +2.1% PB
22 Paul Dragan Jersey Wahoos 2:36.04
 
723
23 Foster Heasley Nittany Lion Aquatic Club 2:36.11
 
722 +0.0% PB
24 Andrew Pave Upper Dublin Aquatic Club 2:36.52
 
716
25 Sean Finlay Central Bucks Swim Team 2:37.04
 
655
26 Eric Degodny North Penn Aquatic Club 2:37.42
 
704 +1.7% SB
27 Joey Dickson Delaware Swim Team 2:37.67
 
701 +1.9% PB
28 Peter Huleatt Blue Eagle Swim Team 2:37.84
 
698 PB
29 Galen Cassidy Friends Central Aquatics 2:37.88
 
650 +8.2% PB
30 James Bruno Suburban Seahawks Club 2:37.89
 
650
31 Zack Wolbert Pocono Family YMCA 2:38.04
 
647
32 Anton Crescente Suburban Seahawks Club 2:38.23
 
693
33 Andrew Palmer Jersey Wahoos 2:38.60
 
680 PB
34 Peter Gladstone Blue Eagle Swim Team 2:38.76
 
638
35 Daniel Jablonski Parkland Aquatic Club 2:40.21
 
658 +6.2% PB
36 Alex Yoon Lower Moreland Swimming and Diving 2:40.28
 
665 +2.7% SB
37 Payton Nicastro Nittany Lion Aquatic Club 2:40.42
 
656
38 Jason Winters Blue Eagle Swim Team 2:40.43
 
609
39 John Forde Germantown Academy Aquatic 2:40.58
 
653
40 Luke Emmerling Lancaster Aquatic Club 2:40.67
 
612 +7.6% PB
41 Emils Jurcik Delaware Swim Team 2:40.78
 
610
42 Damian Szlaga Penn Aquatics 2:41.00
 
656 PB
43 Anthony Moon Jersey Wahoos 2:41.10
 
606 +0.0% PB
44 BRIAN FELDMAN Nittany Lion Aquatic Club 2:41.48
 
601
44 Cruz Buitron Westtown Aquatics Program 2:41.48
 
641
46 Cole Whitsett Suburban Seahawks Club 2:41.63
 
647
47 Scott Majka West Shore YMCA 2:41.66
 
647
48 Nicholas Yang Bradywine YMCA (Delaware) 2:41.78
 
591
49 Wyatt Delans Parkland Aquatic Club 2:41.79
 
591 +4.0% PB
50 Dylan Maziarz Penn Charter Aquatic Club 2:41.97
 
635 PB
51 Enrique Obregon Jersey Wahoos 2:42.58
 
635 PB
52 Justin Haffner Suburban Seahawks Club 2:42.67
 
585
53 Tommy Chase West Shore YMCA 2:43.22
 
626
54 Zachary Duthie Upper Dublin Aquatic Club 2:43.36
 
616
55 Gavin Loughlin Plymouth Whitemarsh Aquatics 2:43.63
 
621
56 Daniel Unhuryan Baylor Swim Club 2:43.66
 
620
57 Patrick Vidal Central Bucks Swim Team 2:44.63
 
608
58 Rocco Evangelista Jersey Wahoos 2:44.72
 
598
59 Kevin O'Dare Unattached-Massachusetts 2:45.48
 
596
60 Christian Wisniewski Jersey Wahoos 2:45.86
 
537
61 Hunter Mona Nittany Lion Aquatic Club 2:46.26
 
538
62 Sam Montenegro Penn Charter Aquatic Club 2:46.31
 
531 PB
63 Nikita Andrews Hershey Aquatic Club 2:46.82
 
579
64 Matt Steele Penn Aquatics 2:47.03
 
568
65 Paul Houser Jersey Wahoos 2:47.10
 
575
66 Tom Madigan Parkland Aquatic Club 2:47.13
 
527 +3.4% PB
67 Robert Boehme Unattached-Massachusetts 2:47.15
 
567 PB
68 Patrick McNally-Heinemann Suburban Seahawks Club 2:47.54
 
521
69 William Cerbone Pocono Family YMCA 2:47.67
 
568 +1.7% PB
70 Brian Nasielski Jersey Wahoos 2:47.88
 
557
71 Connor Empie Bloomsburg Area YMCA (BAY) 2:49.38
 
538
72 Colin Burnette Emmaus Aquatic Club 2:49.65
 
494
73 Jon Costa YBCC Phoenix 2:50.80
 
520
74 Kevin Oliver Pocono Family YMCA 2:51.43
 
520
75 Eric Zhu Brandywine YMCA (Pennsylvania) 2:51.57
 
470
76 Andrew Kim Penn Aquatics 2:54.39
 
475
Alex Mitchell Suburban Seahawks Club NS
Ethan Cai Suburban Seahawks Club NS