Swimcloud

USA Swimming Futures Championships (Austin)

  • Completed
  • Aug. 04–07, 2016
  • LCM
  • Austin, TX

200 Free Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jack Dolan Rockwood Swim Club 1:51.65
 
980 +1.3% PB
2 Alexander Zettle Lakeside Aquatic Club (TX) 1:52.04
 
917 +1.9% PB
3 Grant Reed Longhorn Aquatics 1:52.13
 
884 -0.0%
4 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 1:53.65
 
932 +3.9% PB
5 Reilly Shields Chicago Wolfpack Aquatic Club 1:53.67
 
844 +1.2% PB
6 Levy Nathan Lake Forest Swim Club 1:53.96
 
871 +2.4% PB
7 Chris Yeager Nitro Swimming 1:54.01
 
839 +0.5% PB
8 Braxton Moore Cypress Fairbanks Swim Club 1:54.05
 
835 +1.9% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Jacob Huerta Coastal Bend AllStars 1:54.02
 
836 +1.1% PB
10 Griffin Eiber Aces Swim Club 1:54.28
 
833 +1.5% PB
11 Ethan Kramer Lakeside Aquatic Club (TX) 1:54.30
 
832 +1.9% PB
12 Sean Morey Cypress Fairbanks Swim Club 1:54.48
 
828 -0.9%
13 Clark Wakeland Lost Creek Aquatics 1:54.49
 
858 +2.8% PB
14 Mason Tenney Longhorn Aquatics 1:54.52
 
824 PB
15 Beau Fusilier Texas Gold 1:54.55
 
823
16 Luke Stuart Magnolia Aquatic 1:55.75
 
829 +2.3% PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Cole Giandinoto Alamo Area Aquatic Associati 1:54.13
 
836 +1.6% PB
18 Stuart Hohm Springfield YMCA (Illinois) 1:54.94
 
814 +1.3% SB
19 Jacob Furlong Chicago Wolfpack Aquatic Club 1:55.38
 
837 +0.8% PB
20 Darrin Asphall First Colony Swim Team, Inc. 1:55.43
 
806 +1.1% PB
21 Ryan Logan The Woodlands Swim Team 1:55.44
 
805 +2.8% PB
22 Jacob Powell Premier Aquatics Club of Klein 1:56.83
 
857 -0.6%
23 Zach Bunn Lane 4 Aquatics 1:56.89
 
772 +8.2% PB
24 Alex Smilenov Power for Life 1:57.01
 
766 -0.3%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Grant Reed Longhorn Aquatics 1:52.23
 
882 -0.1%
2 Jack Dolan Rockwood Swim Club 1:53.03
 
947 +0.1% PB
3 Alexander Zettle Lakeside Aquatic Club (TX) 1:53.47
 
882 +0.6% SB
4 Reilly Shields Chicago Wolfpack Aquatic Club 1:53.83
 
840 +1.0% PB
5 Levy Nathan Lake Forest Swim Club 1:53.97
 
871 +2.4% PB
6 Braxton Moore Cypress Fairbanks Swim Club 1:54.06
 
835 +1.9% PB
7 Chris Yeager Nitro Swimming 1:54.22
 
834 +0.3% PB
7 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 1:54.22
 
918 +3.5% PB
9 Griffin Eiber Aces Swim Club 1:54.25
 
833 +1.6% PB
10 Beau Fusilier Texas Gold 1:54.33
 
828
11 Ethan Kramer Lakeside Aquatic Club (TX) 1:54.85
 
819 +1.4% PB
12 Jacob Huerta Coastal Bend AllStars 1:55.01
 
812 +0.2% SB
13 Sean Morey Cypress Fairbanks Swim Club 1:55.26
 
810 -1.6%
14 Mason Tenney Longhorn Aquatics 1:55.27
 
806
14 Luke Stuart Magnolia Aquatic 1:55.27
 
840 +2.7% PB
16 Clark Wakeland Lost Creek Aquatics 1:55.35
 
838 +2.1% PB
17 Alex Smilenov Power for Life 1:55.42
 
803 +1.1% PB
18 Ryan Logan The Woodlands Swim Team 1:55.73
 
799 +2.6% PB
19 Stuart Hohm Springfield YMCA (Illinois) 1:55.74
 
795 +0.6% SB
20 Cole Giandinoto Alamo Area Aquatic Associati 1:55.82
 
796 +0.2% PB
21 Darrin Asphall First Colony Swim Team, Inc. 1:55.85
 
796 +0.8% PB
22 Jacob Furlong Chicago Wolfpack Aquatic Club 1:55.98
 
823 +0.3% PB
23 Jacob Powell Premier Aquatics Club of Klein 1:56.05
 
875 +0.1% PB
24 Zach Bunn Lane 4 Aquatics 1:56.40
 
783 +8.6% PB
25 Cameron Kelley Linn-Mar Swim Te 1:56.64
 
778 PB
26 Glen Cowand Katy Aquatics 1:56.83
 
773 -1.3%
27 Felix Van Cauwelaert Dallas Mustangs 1:56.85
 
803 -0.4%
28 Aaron Moran Streamline Aquat 1:57.04
 
765 +1.3% SB
29 Kevin Fang Lost Creek Aquatics 1:57.15
 
766 +1.6% PB
30 Neil Wachtler Kansas City Blazers 1:57.16
 
763 -0.7%
31 Alex Ellison Cypress Fairbanks Swim Club 1:57.36
 
791 +0.9% SB
32 Dre Kuhn Nitro Swimming 1:57.39
 
757 +2.7% PB
33 Brandon Quinteros Cypress Fairbanks Swim Club 1:57.41
 
790 -1.3%
34 Grant Norgan Premier Aquatics Club of Klein 1:57.45
 
759 +4.4% SB
35 Leo Sanchez Unattached-South Texas (LSC) 1:57.60
 
753 -1.6%
36 Ben Colin Dubuque Area Swimmin' Hurr 1:57.61
 
752
37 Robby King Dallas Mustangs 1:57.73
 
753 +1.2% PB
38 JT Thayer Rec Plex Sharks 1:57.75
 
749 +2.2% PB
39 Will Barton Nitro Swimming 1:57.84
 
781 -0.8%
40 Ridge Livermore Rice Aquatics 1:57.86
 
780 +2.2% PB
41 William Borst Alamo Area Aquatic Associati 1:58.08
 
745 -1.4%
42 Brandon Baron Fort Worth Area Swim Team 1:58.19
 
742 +1.6% PB
43 Michael Balcerak Arlington Alligators Inc 1:58.20
 
772 -1.1%
44 Ford Blaylock Rockwall Aquatic 1:58.21
 
772 PB
44 Donovan Lahmann WEST Swim Club 1:58.21
 
825 +1.7% PB
46 Daniel Brooks New Trier Swim Club 1:58.27
 
737 PB
47 Keith Gill Premier Aquatics Club of Klein 1:58.53
 
735 +2.6% PB
48 Cameron Rasmussen Ames Cyclone Aquatic Club 1:58.60
 
730 +2.6% PB
49 Caleb Crowe Dallas Mustangs 1:58.61
 
730 -1.0%
50 Robin Kuebler Denver Swim Academy 1:58.70
 
728 PB
51 Aidan Holbrook Kansas City Blazers 1:58.85
 
758 -0.3%
52 Tyler Johns Fort Worth Area Swim Team 1:58.86
 
810 -1.0%
53 Mike Petro Arlington Alligators Inc 1:58.92
 
756 -0.1%
53 Michael Hinton Aces Swim Club 1:58.92
 
723 PB
55 Adam Boerner West Express Swim Team 1:59.07
 
723 +3.7% PB
56 John Winkler Lost Creek Aquatics 1:59.10
 
722 -0.2%
57 Conner Ripp Rockwood Swim Club 1:59.29
 
715 -1.2%
58 Henry Claesson Lyons Swim Club 1:59.44
 
744 -1.3%
59 Will Kinsella New Trier Swim Club 1:59.69
 
706
60 Reed Mckinney Katy Aquatics 2:00.01
 
702 +0.7% PB
61 Casey Hamilton Front Range Barracudas 2:01.29
 
704 +1.4% PB
62 Maxwell Lingle Northern Lights Swim Associa 2:01.41
 
668 +0.5% PB
63 Adrian Maher Lakeside Aquatic Club (TX) 2:01.62
 
664 -2.2%
64 Gavin Erdmann Katy Aquatics 2:02.18
 
652
65 Matt Nagler St Charles Swim Team 2:02.38
 
787 -2.6%
66 Zachary Dienstbier Nitro Swimming 2:03.10
 
632 -1.7%
67 Jordan Wasson Flatiron Athletic Club 2:03.15
 
631 -0.1%
68 Matt Ciezczak Fox Valley Swim Team 2:03.70
 
619 -0.1%
69 Preston Harrison Manhattan Marlins 2:04.15
 
642 -1.0%
70 Ethan Gogulski Nitro Swimming 2:10.71
 
511 -7.4%
Barrett Roberts First Colony Swim Team, Inc. DQ
Ryan Hammond Lyons Swim Club NS
Joseph Martin Parkway Swim Club NS
Beau Tipton Streamline Aquat NS