Login
Register
Login
Register
Home
Meets
Top Times
Team Rankings
Recruiting
Videos
Meet Simulator
Help
Close
Home
Meets
Top Times
Team Rankings
Recruiting
Videos
Meet Simulator
Help
Western Cape Long Course Championships
Completed
Dec 1–4, 2019
LCM
Stellenbosch, WC, RSA
Western Cape Long Course Championships
Meet Dashboard
200 Free
Event
50 Free
100 Free
200 Free
400 Free
800 Free
1500 Free
50 Back
100 Back
200 Back
50 Breast
100 Breast
200 Breast
50 Fly
100 Fly
200 Fly
200 IM
400 IM
200 Free Relay
400 Free Relay
800 Free Relay
200 Medley Relay
400 Medley Relay
Men
Gender
Men
Women
All Age Groups
Age Group
All Age Groups
16+
14 - 15
12 - 13
11-
16 and over, Timed Finals, #129
Name
Team
Time
Score
Imp
1
Martin BINEDELL
Seagulls SC
Seagulls SC
1:53.84
20
–
2
Stephen McCallum
Vineyard SC
Vineyard SC
1:58.08
17
–
PB
3
Ruard Van Renen
Maties
Maties
1:58.21
16
–
PB
4
Adriaan Viljoen
Players Western Cape
Players Western Cape
1:59.83
15
–
PB
5
Henju Duvenhage
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:00.74
14
–
6
Luke Slabber
Vineyard SC
Vineyard SC
2:01.12
13
–
PB
7
Eric Slabbert
Players Western Cape
Players Western Cape
2:01.40
12
–
PB
8
Gavin Smith
Vineyard SC
Vineyard SC
2:01.59
11
-3.6%
9
Luke Altmann
Vineyard SC
Vineyard SC
2:02.54
9
–
10
Petrus Truter
Maties
Maties
2:02.59
7
–
PB
11
Righardt Muller
Maties
Maties
2:03.00
6
–
12
DYLAN Wright
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:06.45
5
–
13
Stian Olivier
The Well
The Well
2:07.16
4
–
14
Adam Keating
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:07.75
3
–
PB
15
Walter De Jongh
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:09.03
2
–
PB
16
Benno Merwe
Maties
Maties
2:09.18
1
–
17
Donald McKinnon
Aquasharks Winel
Aquasharks Winel
2:09.61
–
–
18
Pirow Engelbrecht
Curro Langebaan Swimming Club
Curro Langebaan Swimming Club
2:10.77
–
–
19
Seb Rey
Vineyard SC
Vineyard SC
2:13.40
–
–
20
Johan-Louis Gouws
Aquasharks Winel
Aquasharks Winel
2:13.89
–
–
21
Matthew Abrahams
Aqua Sharks
Aqua Sharks
2:14.89
–
–
22
Michael Coetzee
Reddam Aquatics
Reddam Aquatics
2:15.31
–
–
23
Nic Oosthuizen
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:15.96
–
–
24
Cameron Watson
Cybersmart
Cybersmart
2:17.35
–
–
25
Zach Van Zyl
Players Western Cape
Players Western Cape
2:19.82
–
–
PB
26
Ryan Jagers
Manta
Manta
2:20.19
–
–
27
Ammar Anthony
Marlin Swimming Club
Marlin Swimming Club
2:20.20
–
–
28
Mbeurora Kaumunika
Aqua Club (Namibia)
Aqua Club (Namibia)
2:20.24
–
–
1
Ethan Paulse
Curro Langebaan Swimming Club
Curro Langebaan Swimming Club
2:20.58
20
–
29
Francois Joubert
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:21.14
–
–
PB
30
Jean Raimond
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:22.33
–
–
PB
31
Jake Pieterse
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:24.32
–
–
14 - 15, Timed Finals, #129
Name
Team
Time
Score
Imp
1
Luca Holtzhausen
Seagulls SC
Seagulls SC
1:57.13
20
-2.3%
2
Mitchel Engelke
Maties
Maties
2:00.81
17
-0.6%
3
Thomas Forbes
Maties
Maties
2:03.32
16
–
PB
4
Pierre Botha
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:07.95
15
–
PB
5
Christiaan Kriegler
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:07.98
14
–
PB
6
Francois Malherbe
Maties
Maties
2:08.52
13
–
7
Gabriel West
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:08.58
12
–
8
Louw Esterhuysen
Players Western Cape
Players Western Cape
2:10.74
11
–
9
Zander Van Zyl
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:11.37
9
–
PB
10
Tiago Coelho
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:12.16
7
–
PB
11
Ruan Lategan
Players Western Cape
Players Western Cape
2:12.88
6
–
PB
12
Taylor Luck
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:13.36
5
–
PB
13
Rudolf De Wet
Worcester
Worcester
2:13.62
4
–
PB
14
Wihan Bester
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:14.16
3
–
PB
15
Matt Carrol
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:14.55
2
–
16
Peter Etzold
Camps Bay
Camps Bay
2:15.11
1
–
PB
17
Pierce Kotze
Players Western Cape
Players Western Cape
2:15.22
–
–
18
Niklis Swart
Players Western Cape
Players Western Cape
2:15.94
–
–
PB
19
David Neethling
Players Western Cape
Players Western Cape
2:15.96
–
–
PB
20
Matthew Beetge
Vineyard SC
Vineyard SC
2:16.38
–
–
21
Troy Jones
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:16.46
–
–
22
Kiaan Terblanche
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:16.50
–
–
PB
23
Wikus Potgieter
Vineyard SC
Vineyard SC
2:18.33
–
–
PB
24
Jayden Coetzer
Cybersmart
Cybersmart
2:18.47
–
–
25
Diederick De Clercq
Curro Langebaan Swimming Club
Curro Langebaan Swimming Club
2:18.87
–
–
26
Marnis Grobler
Royal Swimming Academy
Royal Swimming Academy
2:19.01
–
–
27
Adriaan Den Haan
Quick Silver
Quick Silver
2:19.89
–
–
PB
28
Rikus Saaiman
Quick Silver
Quick Silver
2:20.30
–
–
29
Sedick Raubenheimer
Marlin Swimming Club
Marlin Swimming Club
2:20.31
–
–
PB
30
Van Dyk Engelbrecht
Players Western Cape
Players Western Cape
2:20.64
–
–
31
Beurick Kayser
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:20.80
–
–
32
Nicol Carstens
Quick Silver
Quick Silver
2:21.15
–
–
33
Karl Hofmeyr
Barracudas
Barracudas
2:21.17
–
–
34
Dario Consani
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:22.61
–
–
35
Jamie Smuts
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:23.65
–
–
36
Leonardo Werf
Players Western Cape
Players Western Cape
2:24.46
–
–
37
Timothy Hopkins
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:25.30
–
–
38
Mateo Beukes
Walmers Swimming Club
Walmers Swimming Club
2:25.45
–
–
39
Mikhael Gounden
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:31.74
–
–
40
Kyan Sara
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:37.93
–
–
PB
12 - 13, Timed Finals, #241
Name
Team
Time
Score
1
Keegan Wright
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:11.22
20
PB
2
Kailen Kotzè
Swartland Swim Club
Swartland Swim Club
2:15.15
17
3
Tai Pearson
Vineyard SC
Vineyard SC
2:17.92
16
4
John Kafumbe
GO Seals
GO Seals
2:18.21
15
PB
5
Daniel Wolson
Vineyard SC
Vineyard SC
2:18.70
14
PB
6
Johan Malan
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:18.97
13
PB
7
S Mia
Marlin Swimming Club
Marlin Swimming Club
2:20.19
12
PB
8
Stèphen Viljoen
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:20.33
11
9
Francois Bester
Barracudas
Barracudas
2:20.65
9
10
Wade Beukes
Vineyard SC
Vineyard SC
2:22.09
7
11
Joshua Esterhuysen
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:23.31
6
PB
12
Benn McWilliam
Camps Bay
Camps Bay
2:23.34
5
PB
13
Wasfi Abrahams
Marlin Swimming Club
Marlin Swimming Club
2:23.80
4
14
Kyle Kleinhans
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:24.76
3
PB
15
Colin Davidtsz
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:25.03
2
16
Nicholas Forbes
Maties
Maties
2:27.42
1
17
Liam Ellis
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:27.70
–
PB
18
Joshua Mettler
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:27.74
–
19
Kgosana Hekandjo
Aqua Club (Namibia)
Aqua Club (Namibia)
2:28.66
–
PB
20
Wesley Van Wyk
Greydogs
Greydogs
2:29.01
–
21
Ryan Voigt
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:29.59
–
PB
22
Luke Field
Reddam Aquatics
Reddam Aquatics
2:29.79
–
23
Jake Hutton
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:29.90
–
PB
24
Saul Szapira
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:30.00
–
25
Caellum Olkers
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:30.08
–
PB
26
Ruben Engelbrecht
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:30.27
–
PB
27
Jeremy Labuschagne
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:30.28
–
PB
28
Jan Boonzaier
Aqua Sharks
Aqua Sharks
2:30.42
–
29
Milan Coetzer
Cybersmart
Cybersmart
2:32.09
–
30
Ethan Marthinus
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:32.24
–
31
FC Möller
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:33.14
–
32
Retief Hugo
Aquasharks Winel
Aquasharks Winel
2:34.76
–
33
Troy McWilliam
Camps Bay
Camps Bay
2:35.66
–
PB
34
Ben Anderson
Vineyard SC
Vineyard SC
2:36.85
–
35
Josh Hendricks
Aquawolf
Aquawolf
2:37.71
–
36
Wilan Basson
Aqua Sharks
Aqua Sharks
2:38.23
–
37
Logan Chippendale
Manta
Manta
2:39.87
–
38
Janco Van Schalkwyk
Quick Silver
Quick Silver
2:42.27
–
39
Troy Bailes
Quick Silver
Quick Silver
2:42.91
–
40
Aiden Foot
Swartland Swim Club
Swartland Swim Club
2:43.58
–
11 and under, Timed Finals, #241
Name
Team
Time
Score
1
Nic Trower
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:29.50
20
PB
2
Ethan Solomon
Aqua Dolphin
Aqua Dolphin
2:31.65
17
3
Nico Wessel Robbertze
Aquasharks Winel
Aquasharks Winel
2:34.64
16
4
Eben Bester
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:34.67
15
PB
5
Luan Terblanche
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:34.75
14
PB
6
Conrad Strydom
Quick Silver
Quick Silver
2:34.81
13
7
Kyle Lombard
Barracudas
Barracudas
2:37.25
12
8
Joshua Bannister
Barracudas
Barracudas
2:39.35
11
9
Garrick Heyes
Reddam Aquatics
Reddam Aquatics
2:39.95
9
10
Jayden-Lee Theys
Cybersmart
Cybersmart
2:40.85
7
PB
11
Callum Koekemoer
Quick Silver
Quick Silver
2:43.26
6
12
Francis Eagar
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:45.14
5
PB
13
Joshua Prince
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
2:46.30
4
14
Mark Tibazarwa
Aqua Club (Namibia)
Aqua Club (Namibia)
2:46.65
3
15
Christiaan Boonzaier
Aqua Sharks
Aqua Sharks
2:46.88
2
16
Corin Toorn
Cybersmart
Cybersmart
2:46.95
1
17
Ruan Myburgh
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:47.29
–
18
Noah Wollenschlaeger
Vineyard SC
Vineyard SC
2:47.47
–
19
Matthew Southworth
Tygerberg Aquatics
Tygerberg Aquatics
2:47.49
–
20
Cameron Whitfield
Vineyard SC
Vineyard SC
2:48.95
–
21
Steven Waters
Blouberg Marlins
Blouberg Marlins
2:53.65
–
22
Luan Stander
Curro Durbanvill
Curro Durbanvill
2:55.61
–
23
Steffen Schreuder
Aquasharks Winel
Aquasharks Winel
2:56.43
–
24
Willem Van Staden
Aquasharks Winel
Aquasharks Winel
2:58.94
–
25
MJ Smit
Swimlab Aquatic Academy
Swimlab Aquatic Academy
3:01.79
–
Events
Close
Dummy text
100
200 Breast Women (16+, 14 - 15)
101
200 Breast Men (16+, 14 - 15)
102
200 IM Women (16+, 14 - 15)
103
200 IM Men (16+, 14 - 15)
104
50 Back Women (16+, 14 - 15)
105
50 Back Men (16+, 14 - 15)
106
100 Fly Women (16+, 14 - 15)
107
100 Fly Men (16+, 14 - 15)
108
800 Free Relay Women
109
800 Free Relay Men
110
400 IM Women (16+, 14 - 15)
111
400 IM Men (16+, 14 - 15)
112
100 Back Women (16+, 14 - 15) Finals
113
100 Back Men (16+, 14 - 15) Finals
114
100 Free Women (16+, 14 - 15) Finals
115
100 Free Men (16+, 14 - 15) Finals
116
50 Breast Women (16+, 14 - 15) Finals
117
50 Breast Men (16+, 14 - 15) Finals
118
800 Free Women (16+, 14 - 15)
119
1500 Free Men (16+, 14 - 15)
120
400 Free Women (16+, 14 - 15)
121
400 Free Men (16+, 14 - 15)
122
100 Breast Women (16+, 14 - 15) Finals
123
100 Breast Men (16+, 14 - 15) Finals
124
200 Back Women (16+, 14 - 15)
125
200 Back Men (16+, 14 - 15)
126
50 Fly Women (16+, 14 - 15) Finals
127
50 Fly Men (16+, 14 - 15) Finals
128
200 Free Women (16+, 14 - 15)
129
200 Free Men (16+, 14 - 15)
130
50 Free Women (16+, 14 - 15) Finals
131
50 Free Men (16+, 14 - 15) Finals
132
200 Fly Women (16+, 14 - 15)
133
200 Fly Men (16+, 14 - 15)
134
1500 Free Women (16+, 14 - 15)
135
800 Free Men (16+, 14 - 15)
200
200 Breast Women (12 - 13, 11-)
201
200 Breast Men (12 - 13, 11-)
202
200 IM Women (12 - 13, 11-)
203
200 IM Men (12 - 13, 11-)
204
50 Back Women (12 - 13, 11-)
205
50 Back Men (12 - 13, 11-)
206
100 Fly Women (12 - 13, 11-)
207
100 Fly Men (12 - 13, 11-)
208
400 IM Women (12 - 13)
209
400 IM Men (12 - 13)
210
100 Back Women (12 - 13, 11-) Finals
211
100 Back Men (12 - 13, 11-) Finals
212
100 Free Women (12 - 13, 11-) Finals
213
100 Free Men (12 - 13, 11-) Finals
214
50 Breast Women (12 - 13, 11-) Finals
215
50 Breast Men (12 - 13, 11-) Finals
216
800 Free Women (11 - 13)
217
1500 Free Men (11 - 13)
218
200 Free Relay Women (11-)
219
200 Free Relay Men (11-)
220
200 Free Relay Women (13-)
221
200 Free Relay Men (13-)
222
200 Free Relay Women (15-)
223
200 Free Relay Men (15-)
224
200 Free Relay Women
225
200 Free Relay Men
226
400 Free Women (12 - 13, 11-)
227
400 Free Men (12 - 13, 11-)
228
100 Breast Women (12 - 13, 11-) Finals
229
100 Breast Men (12 - 13, 11-) Finals
230
200 Back Women (12 - 13, 11-)
231
200 Back Men (12 - 13, 11-)
232
50 Fly Women (12 - 13, 11-) Finals
233
50 Fly Men (12 - 13, 11-) Finals
234
400 Medley Relay Women (13-)
235
400 Medley Relay Men (13-)
236
400 Medley Relay Women (15-)
237
400 Medley Relay Men (15-)
238
400 Medley Relay Women
239
400 Medley Relay Men
240
200 Free Women (12 - 13, 11-)
241
200 Free Men (12 - 13, 11-)
242
50 Free Women (12 - 13, 11-) Finals
243
50 Free Men (12 - 13, 11-) Finals
244
200 Fly Women (11 - 13)
245
200 Fly Men (11 - 13)
246
1500 Free Women (13-)
247
800 Free Men (13-)
248
200 Medley Relay Women (11-)
249
200 Medley Relay Men (11-)
250
200 Medley Relay Women (13-)
251
200 Medley Relay Men (13-)
252
200 Medley Relay Women (15-)
253
200 Medley Relay Men (15-)
254
200 Medley Relay Women
255
200 Medley Relay Men
256
400 Free Relay Women (11-)
257
400 Free Relay Men (11-)
258
400 Free Relay Women (13-)
259
400 Free Relay Men (13-)
260
400 Free Relay Women (15-)
261
400 Free Relay Men (15-)
262
400 Free Relay Women
263
400 Free Relay Men
303
50 Back Mixed
305
100 Fly Mixed
309
100 Back Women
309
100 Back Men
311
100 Free Women
311
100 Free Men
313
50 Breast Women
313
50 Breast Men
327
100 Breast Women
327
100 Breast Men
331
50 Fly Women
331
50 Fly Men
333
50 Fly Men (13-) Prelims Swimoff
341
50 Free Women
341
50 Free Men
Events
Events
50 Free
100 Free
200 Free
400 Free
800 Free
1500 Free
50 Back
100 Back
200 Back
50 Breast
100 Breast
200 Breast
50 Fly
100 Fly
200 Fly
200 IM
400 IM
200 Free Relay
400 Free Relay
800 Free Relay
200 Medley Relay
400 Medley Relay