Swimcloud

Middle Atlantic Senior LC Championship

  • Completed
  • Jul. 12–15, 2017
  • LCM
  • Lewisburg, PA

100 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jacob Harner Lower Moreland Swimming and Diving 1:03.50
 
913
2 Evan McFadden Penn Charter Aquatic Club 1:05.36
 
848 PB
3 Ben Gingher Nittany Lion Aquatic Club 1:05.52
 
842 PB
4 Antonio Octaviano Radnor Aquatic Club 1:05.74
 
943 PB
5 Sean Faikish North Penn Aquatic Club 1:05.80
 
941 PB
6 Matthew Otto Delaware Swim Team 1:05.91
 
829
7 Mikey Challis Nittany Lion Aquatic Club 1:06.29
 
834 PB
8 Ryan Pirrung Delaware Swim Team 1:08.34
 
810 +1.8% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Sean Finlay Central Bucks Swim Team 1:07.70
 
768 PB
10 Daniel Berlitz Parkland Aquatic Club 1:08.57
 
803 +2.1% PB
11 Jake Haines Burlington County YMCA 1:08.64
 
800 PB
12 Liam Callahan Westtown Aquatics Program 1:09.25
 
735
13 Quinn Rademaker Jersey Wahoos 1:09.30
 
714
14 Chris Kelly Lower Moreland Swimming and Diving 1:09.31
 
778
15 BRAD JOHNSON Central Bucks Swim Team 1:09.70
 
701
16 Jarod Anderson West Shore YMCA 1:10.74
 
668
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Alex Boeckx Suburban Seahawks Club 1:08.51
 
850 +5.1% PB
18 Andrew Pave Upper Dublin Aquatic Club 1:08.58
 
848
19 Foster Heasley Nittany Lion Aquatic Club 1:09.72
 
811 +4.2% PB
20 Anthony Moon Jersey Wahoos 1:09.75
 
719 +2.8% PB
21 Patrick Cunningham Lower Moreland Swimming and Diving 1:10.04
 
800 +2.2% PB
22 Cruz Buitron Westtown Aquatics Program 1:11.17
 
718
23 Josh Fong Jersey Wahoos 1:11.94
 
739
24 Morgan O'Brien Blue Eagle Swim Team 1:13.42
 
647
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Ryley Fein North Penn Aquatic Club 1:08.71
 
753
26 Cole Whitsett Suburban Seahawks Club 1:09.45
 
819 +0.7% PB
27 Trevor Mislan Central Bucks Swim Team 1:10.81
 
730
28 NATHAN ELZER Lancaster Aquatic Club 1:10.83
 
665
29 Jake Johnson Delaware Swim Team 1:11.00
 
678 PB
30 Andre Fissella Lancaster Aquatic Club 1:11.18
 
718 +1.4% SB
31 Paul Dragan Jersey Wahoos 1:11.20
 
763
32 BRIAN FELDMAN Nittany Lion Aquatic Club 1:11.88
 
650
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jacob Harner Lower Moreland Swimming and Diving 1:03.82
 
901
2 Ben Gingher Nittany Lion Aquatic Club 1:05.21
 
853 PB
3 Evan McFadden Penn Charter Aquatic Club 1:06.48
 
809
4 Matthew Otto Delaware Swim Team 1:06.66
 
803
5 Sean Faikish North Penn Aquatic Club 1:06.79
 
908 PB
6 Mikey Challis Nittany Lion Aquatic Club 1:07.32
 
800
7 Antonio Octaviano Radnor Aquatic Club 1:07.78
 
874 PB
8 Ryan Pirrung Delaware Swim Team 1:07.85
 
827 +2.5% PB
9 Quinn Rademaker Jersey Wahoos 1:07.96
 
759 PB
10 Sean Finlay Central Bucks Swim Team 1:08.14
 
753 PB
11 Jake Haines Burlington County YMCA 1:08.44
 
807 PB
12 Daniel Berlitz Parkland Aquatic Club 1:08.72
 
798 +1.9% PB
13 Liam Callahan Westtown Aquatics Program 1:08.91
 
746
14 Chris Kelly Lower Moreland Swimming and Diving 1:09.04
 
787
15 BRAD JOHNSON Central Bucks Swim Team 1:09.70
 
701
16 Jarod Anderson West Shore YMCA 1:09.80
 
698
17 Patrick Cunningham Lower Moreland Swimming and Diving 1:09.90
 
805 +2.4% PB
17 Andrew Pave Upper Dublin Aquatic Club 1:09.90
 
805
19 Anthony Moon Jersey Wahoos 1:09.93
 
713 +2.5% PB
20 Colin Reilly Penn Charter Aquatic Club 1:09.97
 
712 PB
20 Foster Heasley Nittany Lion Aquatic Club 1:09.97
 
802 +3.9% PB
22 Alex Boeckx Suburban Seahawks Club 1:10.04
 
800 +3.0% PB
23 Morgan O'Brien Blue Eagle Swim Team 1:10.05
 
754 PB
24 Josh Fong Jersey Wahoos 1:10.35
 
790 PB
25 Cruz Buitron Westtown Aquatics Program 1:10.41
 
743 PB
26 Cole Whitsett Suburban Seahawks Club 1:10.55
 
784 -0.9%
27 Andre Fissella Lancaster Aquatic Club 1:10.61
 
736 +2.2% SB
28 Paul Dragan Jersey Wahoos 1:10.98
 
770
29 NATHAN ELZER Lancaster Aquatic Club 1:11.02
 
659
30 Trevor Mislan Central Bucks Swim Team 1:11.42
 
710
31 Ryley Fein North Penn Aquatic Club 1:11.51
 
662
32 MAHLON REIHMAN Parkland Aquatic Club 1:11.58
 
660
33 Jake Johnson Delaware Swim Team 1:11.68
 
656 PB
34 BRIAN FELDMAN Nittany Lion Aquatic Club 1:11.72
 
655
35 Nick Clark North Penn Aquatic Club 1:11.73
 
795
36 James Bruno Suburban Seahawks Club 1:11.79
 
653
37 Zack Wolbert Pocono Family YMCA 1:11.84
 
651
38 Evan Fenska Jersey Wahoos 1:11.94
 
694
39 Kevin O'Dare Unattached-Massachusetts 1:11.96
 
739
40 Jacob Benson Delaware Swim Team 1:11.98
 
738 -1.4%
41 Michael Palumbo Unattached-Massachusetts 1:12.05
 
645 +1.9% PB
42 Payton Nicastro Nittany Lion Aquatic Club 1:12.12
 
688
43 Nate Woodman Nittany Lion Aquatic Club 1:12.13
 
623 PB
44 Wyatt Delans Parkland Aquatic Club 1:12.17
 
622 +4.2% PB
45 Justin Haffner Suburban Seahawks Club 1:12.30
 
637
46 Eric Degodny North Penn Aquatic Club 1:12.48
 
722
47 Blake Nesbitt Blue Eagle Swim Team 1:12.64
 
717
48 Alek Elder Delaware Swim Team 1:12.76
 
866 -0.8%
48 Peter Huleatt Blue Eagle Swim Team 1:12.76
 
713 PB
50 Matthew Falcone Unattached-New England (LSC) 1:12.86
 
600
51 Anton Crescente Suburban Seahawks Club 1:12.87
 
710
52 Emils Jurcik Delaware Swim Team 1:13.01
 
615 -0.9%
53 John Forde Germantown Academy Aquatic 1:13.28
 
651
54 Ricky Averill Unattached-Massachusetts 1:13.30
 
586
55 Nikita Andrews Hershey Aquatic Club 1:13.37
 
694
56 Jason Winters Blue Eagle Swim Team 1:13.44
 
582
57 Reggie Crawford West Shore YMCA 1:13.60
 
641 +3.5% PB
58 Alex Yoon Lower Moreland Swimming and Diving 1:13.68
 
685 PB
58 James McErlean Upper Dublin Aquatic Club 1:13.68
 
594 PB
60 Enrique Obregon Jersey Wahoos 1:13.70
 
684 PB
61 Galen Cassidy Friends Central Aquatics 1:13.77
 
591 PB
62 Douglas Heymann Suburban Seahawks Club 1:13.85
 
588 PB
63 Jeb Darhower Delaware Swim Team 1:13.88
 
588 +0.4% PB
64 Simeon Kofman Penn Charter Aquatic Club 1:14.13
 
580
65 Damian Szlaga Penn Aquatics 1:14.34
 
664 PB
66 Daniel Unhuryan Baylor Swim Club 1:14.38
 
663
67 Matt Morris Nittany Lion Aquatic Club 1:14.42
 
571
68 Gavin Loughlin Plymouth Whitemarsh Aquatics 1:14.57
 
657
69 Logan Skiles West Shore YMCA 1:14.86
 
648
70 Jared Byrne Lancaster Aquatic Club 1:14.98
 
535 +5.0% PB
71 Joseph Bushta Hershey Aquatic Club 1:14.99
 
535
72 Anders Sonsteby Nittany Lion Aquatic Club 1:15.06
 
597
73 Peter Gladstone Blue Eagle Swim Team 1:15.09
 
551
74 Daniel Jablonski Parkland Aquatic Club 1:15.25
 
591 +4.4% PB
75 Alasdair Bell Emmaus Aquatic Club 1:15.35
 
588
76 Tomer Khayt Central Bucks Swim Team 1:15.45
 
585
77 Patrick McNally-Heinemann Suburban Seahawks Club 1:15.52
 
538
77 Carter Myers Dolphins Community Aquatics Assn 1:15.52
 
583 +1.1% PB
79 Tom Madigan Parkland Aquatic Club 1:15.58
 
536 +1.7% PB
80 Andrew Kim Penn Aquatics 1:15.60
 
580 PB
81 Nicholas Yang Bradywine YMCA (Delaware) 1:15.64
 
515 +2.4% PB
82 JOSEPH BOZZI Blue Eagle Swim Team 1:15.84
 
528
83 Scott Majka West Shore YMCA 1:15.96
 
615 -0.7%
84 Chase Chen Unattached-Massachusetts 1:16.00
 
504 +2.9% PB
85 Dylan Maziarz Penn Charter Aquatic Club 1:16.21
 
562 PB
86 Daniel Dolan Unattached-Massachusetts 1:16.27
 
560
87 Jacob Menzer Delaware Swim Team 1:16.49
 
490
88 Zachary Duthie Upper Dublin Aquatic Club 1:16.50
 
553
89 Matthew Magness Suburban Seahawks Club 1:16.57
 
551
90 Patrick Vidal Central Bucks Swim Team 1:16.78
 
591
91 Andrew Palmer Jersey Wahoos 1:16.83
 
544 PB
92 William Cerbone Pocono Family YMCA 1:16.87
 
588 -2.4%
93 Raahi Klar-Chaudhuri Emmaus Aquatic Club 1:17.20
 
488
94 Matt Steele Penn Aquatics 1:17.27
 
531
95 Sam Montenegro Penn Charter Aquatic Club 1:17.31
 
466
96 Andrew Pham Jersey Wahoos 1:17.34
 
574 PB
97 Connor Empie Bloomsburg Area YMCA (BAY) 1:17.69
 
518
98 Justin Yin Pleasantville Aquatics 1:17.88
 
468
99 Brian Nasielski Jersey Wahoos 1:18.03
 
509
100 Eric Zhu Brandywine YMCA (Pennsylvania) 1:18.09
 
462
101 Christian Wisniewski Jersey Wahoos 1:18.28
 
438
102 Stuart Sumner Central Bucks Swim Team 1:18.31
 
501 PB
103 AJ Avagliano Westtown Aquatics Program 1:18.40
 
543 0.0%
104 Mark Igoe Lower Moreland Swimming and Diving 1:18.74
 
488 +4.6% PB
105 Kevin Oliver Pocono Family YMCA 1:18.76
 
533
106 Shane Scudder Malvern Swimming Association 1:19.30
 
428
107 Perry Chiu Burlington County YMCA 1:19.31
 
428
108 Tommy Chase West Shore YMCA 1:19.75
 
505
109 Robert Boehme Unattached-Massachusetts 1:20.11
 
449
110 Denis Zatonskyy Lower Moreland Swimming and Diving 1:20.32
 
489 +1.9% PB
111 Nathan Olhasso Penn Aquatics 1:20.63
 
435
Jesse Wells Penn Aquatics NS
Matthew Tascione Golden Ram Aquatics DQ