Swimcloud

Speedo Sectionals - Eastern - Chambersburg (Region 2)

  • Completed
  • Mar. 30, 2017 - Apr. 02, 2017
  • SCY
  • Christiansburg, VA

400 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jake Johnson Delaware Swim Team 3:51.84
 
911 +3.4% PB
2 Matthew Otto Delaware Swim Team 3:54.33
 
885 +0.2% PB
3 Matthew Magness Golden Ram Aquatics 3:59.83
 
838 +1.7% PB
4 Grant Thompson Austin Swim Club 4:00.01
 
808 -2.4%
5 Emils Jurcik Delaware Swim Team 4:01.17
 
824 +1.1% PB
6 Brian McGroarty Egg Harbor Twp S 4:01.50
 
793 +1.9% SB
7 Luke DeVore Nation's Capital Swim Club 4:03.19
 
803 +0.7% PB
8 Joseph Moll Lancaster Aquatic Club 4:03.25
 
792 +2.8% PB
9 Ben Hicks Monocacy Aquatic Club 4:04.79
 
776 -3.7%
10 KEVIN LIN Monocacy Aquatic Club 4:10.50
 
719 -2.9%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Cristian Bell Egg Harbor Twp S 4:02.91
 
806 PB
12 Jack Edgemond Machine Aquatics 4:03.83
 
786 +0.9% PB
13 Ryan Pirrung Delaware Swim Team 4:05.15
 
833 +0.5% PB
14 Max Verheyen Mariner Swim Club, Inc. 4:06.18
 
773 +0.4% PB
15 John Sita Nation's Capital Swim Club 4:06.76
 
757 +0.2% PB
16 Jackson Schultz Sprc Stingrays 4:07.79
 
757 -0.7%
17 Ian Vollmer Nation's Capital Swim Club 4:09.76
 
737 +0.0% PB
18 Sebastian Chang Rockville Montgomery Swim Club 4:11.84
 
717 +0.3% PB
19 NICK MUDRY Upper St Clair S 4:12.48
 
710 -1.9%
20 Ben Landon Monocacy Aquatic Club 4:14.45
 
691 -0.5%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
21 NATHAN ELZER Lancaster Aquatic Club 4:09.59
 
711 -0.9%
22 Noah Fields 757 4:10.68
 
728 +0.2% PB
23 Noah Swisher Arlington Aquatic Club (Virginia) 4:10.84
 
716 +2.0% PB
24 Stephen Hopta Peters Township 4:11.69
 
708 +1.0% PB
25 Will Tenpas Nation's Capital Swim Club 4:11.95
 
716 +0.5% PB
26 Frank Schweitzer Nation's Capital Swim Club 4:14.79
 
738 -1.8%
27 Ben Sharrer Machine Aquatics 4:15.74
 
679 -0.3%
28 William Cosgrove All Star Aquatics 4:16.11
 
725 -1.1%
29 Anthony Nguyen Nation's Capital Swim Club 4:17.32
 
713 -2.5%
30 Collin Hurley Killer Whales Sw 4:19.12
 
619 +0.0% PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Grant Thompson Austin Swim Club 3:58.47
 
824 -1.7%
2 Jake Johnson Delaware Swim Team 3:58.69
 
839 +0.5% SB
3 Matthew Otto Delaware Swim Team 3:59.67
 
829 -2.0%
4 Matthew Magness Golden Ram Aquatics 4:01.83
 
817 +0.9% PB
5 Emils Jurcik Delaware Swim Team 4:02.72
 
808 +0.5% PB
6 Luke DeVore Nation's Capital Swim Club 4:03.41
 
801 +0.7% PB
7 Brian McGroarty Egg Harbor Twp S 4:03.66
 
770 +1.0% SB
8 KEVIN LIN Monocacy Aquatic Club 4:04.83
 
776 -0.6%
9 Ben Hicks Monocacy Aquatic Club 4:04.95
 
775 -3.8%
10 Joseph Moll Lancaster Aquatic Club 4:05.45
 
770 +1.9% PB
11 Cristian Bell Egg Harbor Twp S 4:06.62
 
768 PB
12 Ryan Pirrung Delaware Swim Team 4:07.60
 
809 -0.5%
13 Sebastian Chang Rockville Montgomery Swim Club 4:08.92
 
746 +1.4% PB
14 Max Verheyen Mariner Swim Club, Inc. 4:09.19
 
743 -0.8%
15 Jack Edgemond Machine Aquatics 4:09.36
 
731 -1.3%
16 John Sita Nation's Capital Swim Club 4:09.52
 
729 -0.9%
16 Jackson Schultz Sprc Stingrays 4:09.52
 
740 -1.4%
18 NICK MUDRY Upper St Clair S 4:09.64
 
738 -0.8%
19 Ian Vollmer Nation's Capital Swim Club 4:10.29
 
732 -0.2%
20 Ben Landon Monocacy Aquatic Club 4:10.32
 
732 +1.1% PB
21 Collin Hurley Killer Whales Sw 4:10.34
 
704 +3.4% PB
22 Leo Goldblatt Nation's Capital Swim Club 4:10.92
 
829 -0.5%
23 Keir Uhlin Diplomat Aquatic Club 4:11.45
 
693 PB
24 Anthony Nguyen Nation's Capital Swim Club 4:11.57
 
769 -0.2%
25 Noah Swisher Arlington Aquatic Club (Virginia) 4:12.37
 
701 +1.4% PB
26 NATHAN ELZER Lancaster Aquatic Club 4:12.39
 
684 -2.0%
27 Will Tenpas Nation's Capital Swim Club 4:12.71
 
708 +0.2% PB
28 Stephen Hopta Peters Township 4:13.20
 
693 +0.4% PB
29 Noah Fields 757 4:13.34
 
702 -0.8%
30 Frank Schweitzer Nation's Capital Swim Club 4:13.60
 
749 -1.3%
31 Brandon Thomas Killer Whales Sw 4:13.99
 
685 +2.2% PB
32 William Cosgrove All Star Aquatics 4:14.13
 
744 -0.3%
33 Ben Sharrer Machine Aquatics 4:14.80
 
688 +0.0% PB
34 Mac Hoskins Retriever Aquatic Club 4:15.28
 
673 -1.6%
35 Kyle Barclay Nation's Capital Swim Club 4:15.43
 
671 -0.3%
36 Jack Gibson Machine Aquatics 4:15.86
 
727 -1.5%
37 Joey Dickson Delaware Swim Team 4:15.94
 
726 +0.4% PB
38 Sam Long 757 4:16.26
 
723 -0.5%
39 Robert Schultz Nation's Capital Swim Club 4:16.29
 
663 -0.5%
40 Conor Sokolowsky Coast Guard Blue Dolphins 4:16.46
 
721 -2.6%
41 Andrew Scott Chesapeake Bay Aquatic Club 4:16.59
 
660
42 Jon Bendana University of Maryland Aquatic 4:17.37
 
653 -1.7%
43 Lawrence Redmond Nation's Capital Swim Club 4:17.54
 
662 +0.5% PB
44 ALEXANDER RIEDEL Monocacy Aquatic Club 4:17.66
 
763 -0.6%
45 Sebastian Jacome Rockville Montgomery Swim Club 4:18.83
 
649 -1.7%
46 Jackson Wolter Retriever Aquatic Club 4:19.81
 
630 -3.0%
47 Kevin Ho Nation's Capital Swim Club 4:20.24
 
636 +0.1% PB
48 Nick Lynam Lancaster Aquatic Club 4:20.53
 
633 -3.8%
49 Graham Kretschmar Upper St Clair S 4:20.69
 
632 +3.4% SB
50 Luke Emmerling Lancaster Aquatic Club 4:21.01
 
619 -2.0%
51 Bryan Patten Nation's Capital Swim Club 4:21.42
 
674 -1.7%
52 Kai Vilbig Rockville Montgomery Swim Club 4:23.88
 
592
53 Brandon Brewer Coast Guard Blue Dolphins 4:24.11
 
600 -3.5%
54 Gennarino Conzemius M.L.A.C., Inc. 4:27.77
 
567 +1.4% PB
55 Jonathan Moss Poseidon Swimming Inc 4:27.78
 
540 -2.2%
56 Daniel Nagard Nation's Capital Swim Club 4:29.29
 
602 -0.2%
57 Tyler Lutter Diplomat Aquatic Club 4:29.76
 
539 PB
58 Michael Penafiel Rockville Montgomery Swim Club 4:34.49
 
556 -0.6%
Zhiyuan Lu Nation's Capital Swim Club NS
Jack Zapp Blue Wave Swim Team NS
Carter Flint Machine Aquatics NS
Arthur Markley Lancaster Aquatic Club NS
Jack Fitzpatrick Upper St Clair S NS
EMMANUEL EPPINGER JCC Sailfish (Jewish Community Ctr) DQ