Swimcloud

Speedo East Winter Junior Nationals

  • Completed
  • Dec. 07–10, 2016
  • SCY
  • Columbus, OH

200 Breast Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Reece Whitley Penn Charter Aquatic Club 1:52.37
 
1084 +1.2% PB
2 Jake Foster Mason Manta Rays 1:58.56
 
976 +3.6% PB
3 Paul Degrado Bolles School Sharks 1:58.67
 
990 PB
4 Keefer Barnum Lakeside Swim Team (KY) 1:59.23
 
940 PB
5 Matthew Otto Delaware Swim Team 1:59.34
 
938 +1.1% SB
6 AJ Bornstein Crimson Aquatics 1:59.44
 
961 -0.5%
7 Calvin Yang Crimson Aquatics 1:59.84
 
929 +1.7% PB
8 Jonathan Yang Dynamo Swim Club 2:02.55
 
883 -1.4%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Jason Mathews Ohio State Swim Club 1:59.26
 
939 +0.9% PB
10 Eric Knowles Dayton Raiders 2:00.72
 
914 0.0%
11 Nan Diaz-Vazquez Azura Florida Aquatics 2:01.31
 
866 +0.9% PB
12 Luke Johnson SwimMAC Carolina 2:01.55
 
900 PB
13 John Fulginiti Blue Dolfins 2:01.61
 
861 PB
14 Andrew Winton Swim Atlanta 2:02.08
 
891 PB
15 Alex Hines Tennessee Aquatics 2:02.16
 
889 +5.4% PB
16 Connor Doyle Eastern Express Swim Team 2:02.24
 
850 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points
17 Stefano Batista Carmel Swim Club 2:00.74
 
939 PB
18 Patrick Lacore Old Dominion Aquatic Club 2:01.14
 
932 PB
19 Izaak Bastian Saint Andrew's Swimming 2:01.57
 
940 PB
20 Grayson Schroering Lakeside Swim Team (KY) 2:02.89
 
902 PB
21 Justin Conklin SwimMAC Carolina 2:02.94
 
838 PB
22 Andrew Schuler Zionsville Swim Club 2:03.03
 
875 PB
23 Michael Burris Snow Swimming (VA) 2:03.11
 
873
24 Eric Tong X-Cel Swimming 2:04.53
 
811
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Reece Whitley Penn Charter Aquatic Club 1:55.23
 
1034 -1.3%
2 Jake Foster Mason Manta Rays 1:58.58
 
976 +3.6% PB
3 Matthew Otto Delaware Swim Team 1:59.69
 
932 +0.9% SB
4 AJ Bornstein Crimson Aquatics 1:59.72
 
956 -0.7%
5 Calvin Yang Crimson Aquatics 2:00.27
 
922 +1.4% PB
6 Paul Degrado Bolles School Sharks 2:00.29
 
962 PB
7 Keefer Barnum Lakeside Swim Team (KY) 2:00.81
 
912
8 Jonathan Yang Dynamo Swim Club 2:00.86
 
912 0.0%
9 Luke Johnson SwimMAC Carolina 2:00.91
 
911 PB
10 John Fulginiti Blue Dolfins 2:01.28
 
867 PB
11 Nan Diaz-Vazquez Azura Florida Aquatics 2:01.29
 
867 +0.9% PB
12 Alex Hines Tennessee Aquatics 2:01.62
 
899 +5.9% PB
13 Connor Doyle Eastern Express Swim Team 2:01.74
 
859 PB
14 Andrew Winton Swim Atlanta 2:01.77
 
896 PB
15 Eric Knowles Dayton Raiders 2:01.91
 
894 -1.0%
16 Jason Mathews Ohio State Swim Club 2:02.34
 
886 -1.7%
17 Patrick Lacore Old Dominion Aquatic Club 2:02.64
 
907
18 Andrew Schuler Zionsville Swim Club 2:02.75
 
879 PB
19 Michael Burris Snow Swimming (VA) 2:02.88
 
877
20 Justin Conklin SwimMAC Carolina 2:02.91
 
839 PB
21 Chad McGuire Panama City Swim Team 2:02.95
 
838 0.0%
22 Eric Tong X-Cel Swimming 2:03.02
 
837
23 Izaak Bastian Saint Andrew's Swimming 2:03.13
 
914 PB
24 Stefano Batista Carmel Swim Club 2:03.26
 
896 PB
25 Grayson Schroering Lakeside Swim Team (KY) 2:03.29
 
896 PB
26 Owen Downs Dynamo Swim Club 2:03.36
 
869 PB
27 Mikey Challis Nittany Lion Aquatic Club 2:03.36
 
895 0.0%
28 Michael MacGillivray Club Wolverine 2:03.48
 
867 -0.5%
29 Jacob Rauch Aquatic Team Of Mecklenburg 2:04.01
 
884 PB
30 James Daugherty Bolles School Sharks 2:04.12
 
818
31 Nicholas Perera Cincinnati Marlins 2:04.26
 
854 PB
32 Noah Frassrand Saline Swim Team 2:04.27
 
854 +1.5% PB
33 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 2:04.29
 
879 PB
34 Connor Dalbo Marlins of Raleigh 2:04.36
 
852 PB
35 Hunter Kim Westchester Aquatic Club 2:04.37
 
961 +4.4% PB
36 Will Chan SwimMAC Carolina 2:04.38
 
877 -0.9%
37 Marcelo Lauzurique Gulliver Swim Club 2:04.39
 
852 PB
38 Colson Zucker SwimMAC Carolina 2:04.44
 
851 PB
39 Mitchell Stanek Western North Carolina YMCA 2:04.52
 
850 PB
40 Maxwell Chen Kingfish Aquatic Club 2:04.80
 
870 0.0%
41 Stefan Garbee Weston Swimming Inc. 2:04.86
 
844
42 Brooks Merkle Dynamo Swim Club 2:04.87
 
844 0.0%
43 Parker Kaye Memphis Thunder 2:04.88
 
805 PB
44 Jose Pascual-Urriola Coral Springs Swim Club 2:04.94
 
804 +3.9% PB
45 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 2:05.08
 
840
46 Nate Goldfarb Ohio State Swim Club 2:05.16
 
801 +1.4% PB
47 James McGuire Dynamo Swim Club 2:05.18
 
838 PB
48 Tory Bartlett Stingrays 2:05.53
 
833 PB
49 Julian Hill Gator Swim Club 2:05.56
 
874 PB
50 Andrew Rafalko Carmel Swim Club 2:05.58
 
873 PB
51 Antonio Octaviano Radnor Aquatic Club 2:05.79
 
938 +4.5% PB
52 Charlie Palsho Weston Swimming Inc. 2:06.04
 
850 PB
53 Julian Barrios West Ottawa Swim Club 2:06.11
 
849 PB
54 Andrew Couchon Carmel Swim Club 2:06.14
 
822 PB
55 Evan McFadden Penn Charter Aquatic Club 2:06.16
 
822 +3.3% PB
56 Tristan Dewitt Fort Wayne Swim Team 2:06.18
 
863
57 Wyatt Foote Area Tallahassee 2:06.31
 
820
58 Dillon Hall Georgia Coastal Aquatic Team 2:06.33
 
845
59 Paxton Rhoads Tampa Bay Aquatics 2:06.59
 
815 PB
60 Gary Sun Lakeland Hills Family YMCA 2:06.67
 
839
61 Ian Liu Scarlet Aquatic Club 2:06.93
 
851
62 Dan Cashell Powel Crosley Jr. YMCA 2:07.04
 
833 +1.0% SB
63 Mike Jeschke Aiken-Augusta Sw 2:07.05
 
833 +5.1% PB
64 Harrison Wayner Georgia Coastal Aquatic Team 2:07.09
 
832 -0.1%
65 Austin Kingsley Utica Shelby Swim Club 2:07.14
 
806
66 Gabe Parnell Patriot Aquatics (FL) 2:07.15
 
831 +6.5% PB
67 Oleksiy Polishchuk Scarlet Aquatic Club 2:07.25
 
804 PB
68 Max Reich Phoenix Swimming 2:07.29
 
913 PB
69 Mitchell Gariepy Shawmut Aquatic 2:07.54
 
799 +1.8% PB
70 Speakman Smith Episcopal AmberJax 2:07.55
 
799 PB
71 Wallace Watkins Marlins of Raleigh 2:07.57
 
760
72 John Hoskins Triton Swimming 2:07.74
 
796 PB
73 Joshua Matheny Upper St Clair S 2:07.98
 
902 -2.4%
74 Brenden Meagher X-Cel Swimming 2:08.08
 
790 PB
75 Dashiell Hunter Westport/Weston Family Y Swim 2:08.46
 
810
76 Brock Brown Zionsville Swim Club 2:08.64
 
781
77 Ansel Froass Cincinnati Marlins 2:08.79
 
820 +1.6% PB
78 Sam Curran Sylvania Tsunami 2:08.93
 
776
79 Ryan Williams SwimMAC Carolina 2:08.99
 
801 PB
80 Anthony Carbone Bolles School Sharks 2:09.20
 
798
81 Kenneth Hauter Fort Wayne Swim Team 2:09.46
 
768
82 Jason Green Baylor Swim Club 2:09.54
 
766 PB
83 Alexander Encinar Peddie Aquatic Association 2:10.16
 
717
84 Ben Duckworth Enfinity Aquatic Club 2:10.21
 
797 PB
85 Luke Massey McCallie / Gps A 2:10.28
 
780 -2.8%
86 Brian McGroarty Egg Harbor Twp S 2:10.37
 
714
87 Jackson Skigen North Florida Swimming, Inc. 2:10.61
 
775 -5.3%
88 Teolio Darias Gulliver Swim Club 2:10.69
 
773 PB
89 Drew Grespin Greater Toledo 2:10.71
 
789 +2.8% SB
Noah Stopkotte Nashville Aquatic Club DQ