Swimcloud
SA Junior National Championships

SA Junior National Championships

  • Completed
  • Mar. 20–24, 2019
  • LCM
  • Durban, KZ, RSA
17-18, Finals
Name Team Time Score FINA Imp
1 Hendrik Duvenhage Curro Durbanvill logo 14.00 767 +1.4% PB
3 Chase Rayment Seagulls SC logo 9.00 677 +2.6% PB
4 Bernard Becker Gerhard Zandberg Sport Academy logo 7.00 661 +2.7% PB
5 Jack Oliver Cybersmart logo 6.00 647 -0.1%
6 Jandre Moll Dynamo Aquatics Eku logo 5.00 638 PB
7 Ruan HanaczeckKruger Shamu Swimming Club logo 4.00 634 PB
8 Chris Luus Royal Fins logo 3.00 622 +0.7% PB
9 James de Goede Seagulls SC logo 2.00 615
10 Ronan Pleass Waterborn Swim Club logo 1.00 600 +1.1% PB
17-18, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Hendrik Duvenhage Curro Durbanvill logo 739 +0.2% SB
3 Bernard Becker Gerhard Zandberg Sport Academy logo 663 +2.9% PB
4 Jack Oliver Cybersmart logo 657 +0.5% SB
5 Chase Rayment Seagulls SC logo 652 +1.4% SB
6 Ruan HanaczeckKruger Shamu Swimming Club logo 640 PB
7 Chris Luus Royal Fins logo 637 +1.4% PB
8 David Macdonald Seagulls SC logo 609 PB
9 James de Goede Seagulls SC logo 608
10 Jandre Moll Dynamo Aquatics Eku logo 602 PB
11 Ronan Pleass Waterborn Swim Club logo 595 +0.8% PB
12 Alex Goddard Aquanova Aquatic Club logo 595 -0.1%
13 Rhuben Nortje Aqua Adrenalin logo 593
14 Johannes Fourie Ushaka Swimming Club logo 589 PB
15 Ethan Hieckmann Curro Durbanvill logo 588 -0.3%
16 CULLEN THOMAS Free State Aquatics logo 588
17 Frederik De Beer Limpopo TUKS Swimming Club logo 586
18 Corrie Steyn Free State Aquatics logo 584 0.0%
19 Jacobus Seyffert Free State Aquatics logo 582
20 Hendrich Muth Pretoria Aquatic Club logo 580 -0.1%
21 Ivan Beukes Florida Swimming Club South Africa logo 571 +3.0% SB
22 Andre Kleynhans Maties logo 568 -0.5%
23 Damian Fourie Ultimate Swim Club logo 565
24 Jethro Irvine Aquazone Swim Club logo 564 PB
25 Duncan Cleland Ultimate Swim Club logo 559
27 Alexander Krastanov Electric Eels Swimming Club logo 555
28 Cole Rothman Waterborn Swim Club logo 543 PB
29 Ma'az Khota North West Swimming logo 540 PB
30 Adam Grobbelaar Beavers Swim Club logo 537 PB
31 Alje Van Deemter Tuks (Pretoria) logo 529 0.0%
32 Cole Craig Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 527 -0.3%
33 Thomas Woodhead Perfect Stroke Swimming Club logo 527
34 joshua jacoby Beavers Swim Club logo 520 -1.2%
35 Ruben Smit Tuks (Pretoria) logo 519 +3.4% PB
36 Kyle McKenzie Esp Kempton Park logo 508 PB
37 Luke Altmann Vineyard SC logo 506
38 Pieter-Jan Hough Royal Fins logo 501 +2.2% PB
40 Stephen McCallum Vineyard SC logo 494 -3.0%
40 Raymond Kockott Limpopo TUKS Swimming Club logo 494
42 Hein van Tonder Boksburg logo 489 -0.8%
43 Taahir Essof Atlantis Swimming Club logo 483
44 Juvahn Singh Westville Swimming Club logo 468
45 Kyle Letley Edenvale Stingrays logo 464
46 Sebastian Walker Waterborn Swim Club logo 463
47 Trey Breytenbach Electric Eels Swimming Club logo 460
48 Jordan Bradshaw Waterborn Swim Club logo 447
49 Fadhill Saleh Electric Eels Swimming Club logo 440
50 Jivall Bodlall Ashton Swimming Academy logo 425
51 Divan Pretorius Boksburg logo 400
Calvin Coetzee Seagulls SC logo NS
16, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 DYLAN WRIGHT Tygerberg Aquatics logo 620 PB
2 Ethan Koekemoer Aquazone Swim Club logo 607 PB
3 Ethan Riekert Tuks (Pretoria) logo 603 +2.4% SB
4 Kobe Ndebele Haupt Swimming Club logo 601 +1.1% PB
5 Giano Dos Santos players swim club logo 593 +0.2% SB
5 Wihann Neitz Aquasharks Winel logo 593 PB
7 Kaydn Naidoo Beavers Swim Club logo 592 PB
9 Cameron Casali Infinity Swimming Aquatics logo 585 +1.1% PB
10 Jacob Armon Seals A.S.C. logo 584 PB
11 Gavin Smith Vineyard SC logo 575
12 Guy Brooks Action Swim logo 573 PB
13 Luke Slabber Vineyard SC logo 566
14 Jakobus Terblanche Guppie Tigers and Lts logo 556 -0.1%
15 Ethan Spieker Tuks (Pretoria) logo 551 -2.0%
16 Michael Duckham Seagulls SC logo 551 PB
17 Gustav Schlechter Fish Eagle Swim School logo 550 -0.4%
18 Martin Wolmarans Aquabear Swim Club logo 546 +0.4% PB
19 Kobus Groenewald Bloemfontein Otters logo 538 PB
20 Eric Slabbert Players Western Cape logo 535 -0.7%
22 Aidan Griffith Waterborn Swim Club logo 528 PB
23 William Slaughter Potchefstroom Swimming Club logo 527 +5.8% PB
24 Hermanus Steyn players swim club logo 519 +2.3% PB
25 Enrico Giuricich Dynamo Aquatics Eku logo 517
26 Dirco Nienaber Fish Eagle Swim School logo 515
27 Ruan Hutten Royal Fins logo 512 +2.1% PB
28 Matthew Simpson Aqua Athlete logo 508 PB
29 Tyron Klynhans Aquazone Swim Club logo 503 PB
30 Luan De Waal Free State Aquatics logo 500 PB
31 Adriaan Steyn Aqua Athlete logo 494 0.0%
32 Steffan Henning Pretoria Aquatic Club logo 491 +3.8% PB
33 Johnlouis Landskron Tuks (Pretoria) logo 490 +4.1% SB
34 Sibusiso Maseko Westville Swimming Club logo 482
35 Ivan Horak players swim club logo 471 +0.3% SB
36 Luke Hanlon Waterborn Swim Club logo 449
37 Jacques Van der Merwe Seals A.S.C. logo 429 PB
38 Matthew Andrew Midwit Uniswim logo 424
15, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Matthew Taylor Mandeville Dolphins logo 579 +1.2% SB
2 Logan Truter Tuks (Pretoria) logo 572 +0.2% PB
3 Matthew Sates Seals A.S.C. logo 566 +11.1% SB
4 Jaden Steenkamp Toti Titans Swimming Club logo 563
5 Zander Landman Tuks (Pretoria) logo 553 +0.4% PB
6 Gideon Wolmarans Lebone II Aquatic Club logo 548 +5.9% PB
8 Corey Webb Swimlab Aquatic Academy logo 547 -2.4%
10 Joshua Gillespie Dynamo Aquatics Eku logo 541 PB
11 Kaleb Lombard Free State Aquatics logo 537 PB
12 Conrad Snyman Tuks (Pretoria) logo 532 +9.8% PB
13 Liam Vehbi Infinity Swimming Aquatics logo 526 +3.2% PB
14 Luca Holtzhausen Seagulls SC logo 523 -2.4%
15 Jayden Nel Welkom Aquatics logo 519
16 Blake Holmes Westville Swimming Club logo 518 PB
17 Connor Jerg Aquazone Swim Club logo 517
18 Simeon Vorster Free State Aquatics logo 505 PB
19 Jordan Lotter St Andrew's Dragons logo 499
20 Stephan Bekker Royal Fins logo 493 -1.2%
21 Jonathan Heslop Tuks (Pretoria) logo 485 +0.1% PB
22 Jordan Moodley Seagulls SC logo 483 PB
23 Derek Godfrey Florida Swimming Club South Africa logo 476 +4.8% PB
24 Philip Vorster Flamingo's logo 473
25 Dewald Verster Bloemfontein Otters logo 463 PB
26 Jaiden Staines Boksburg logo 462 PB
27 Kian Kirsten Welkom Aquatics logo 454
28 Pieter Delport Free State Aquatics logo 447 PB
30 Ethan Bender Ushaka Swimming Club logo 431
31 Fabio Santos Bloemfontein Otters logo 421
32 Adrian Grant Free State Aquatics logo 378 PB
33 Oliva Lange Aquabear Swim Club logo 363
34 Luke Sproule St Andrew's Dragons logo 346
14, Finals
Name Team Time Score FINA Imp
1 Pieter Coetze North West Swimming logo 14.00 690 +8.9% PB
3 Darno Merwe Tuks (Pretoria) logo 9.00 561 +3.9% PB
4 Luard Elstadt Fish Eagle Swim School logo 7.00 521 -0.2%
5 Zander Van Zyl Curro Durbanvill logo 6.00 516 +3.8% PB
6 Keenan Clark Tuks (Pretoria) logo 5.00 514 +5.3% PB
7 Kieran Grant Alcatraz Swimming Club logo 4.00 501 +1.3% PB
9 Ryan Zasas Waterborn Swim Club logo 2.00 487
10 Preeyan Govender Swim Academy logo 1.00 476 PB
14, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Pieter Coetze North West Swimming logo 685 +8.7% PB
3 Darno Merwe Tuks (Pretoria) logo 537 +2.4% PB
4 Luard Elstadt Fish Eagle Swim School logo 516 -0.5%
5 Kieran Grant Alcatraz Swimming Club logo 506 +1.7% PB
6 Keenan Clark Tuks (Pretoria) logo 499 +4.4% PB
7 Zander Van Zyl Curro Durbanvill logo 490 +2.1% PB
9 Preeyan Govender Swim Academy logo 483 PB
10 Ryan Zasas Waterborn Swim Club logo 480
11 Matthew de Gouveia Perfect Stroke Swimming Club logo 470
12 Bryce Buret Harlequins Aquatic Club logo 465
14 Francois Malherbe Maties logo 465 PB
15 Wikus Potgieter Vineyard SC logo 462 +2.0% PB
16 Kian Claassen Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 459 +2.7% PB
17 Matthew Lundie Dynamo Aquatics Eku logo 458 PB
18 Benny Liu Free State Aquatics logo 446
18 Joshua Witthuhn Infinity Swimming Aquatics logo 446 -0.1%
18 Johnathan Els Westville Swimming Club logo 446 PB
21 Thomas Villet Flamingo's logo 439 PB
22 Jacobus Davel Kalahari Swemklub logo 432 PB
23 Willem Roos Tuks (Pretoria) logo 431 +1.2% PB
24 Tambai Dutiro Esp Kempton Park logo 428 +1.8% PB
25 Nathan Fildes Tuks (Pretoria) logo 425 +0.7% PB
25 Jamie Allamby Doreys Swim Club logo 425
27 Nicholas Arelisky Aqua Sharks logo 424 -1.2%
28 Arno Gauche Westville Swimming Club logo 420 PB
29 Hermanus Van Vuuren players swim club logo 407 +2.4% PB
30 Reece Johnson Electric Eels Swimming Club logo 405 -2.0%
31 Tristan Brits Lottering Aquatics logo 401
32 Julian Andrew Midwit Uniswim logo 400 PB
33 Keeno Swarts Vineyard SC logo 398 -1.1%
34 Edrich Du Preez Linrand Swimming Club logo 396 PB
35 Ethan Renze Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 395 +0.3% PB
35 Wihan Bester Tygerberg Aquatics logo 395 +0.4% PB
37 Andro Louw Bull Sharks logo 393 PB
38 Joshua Winter Mandeville Dolphins logo 392 PB
39 Aiden Bornman Boksburg logo 388
40 Ty Manson St Andrew's Dragons logo 376
41 Joshua Balfour Westville Swimming Club logo 374
42 Adriaan Den Haan Quick Silver logo 359 PB
43 Markus Nel Tuks (Pretoria) logo 351 +0.2% PB
44 Stephanus van Zyl Upington Swemklub logo 333
13, Finals
Name Team Time Score FINA Imp
1 Kian Keylock Boksburg logo 14.00 525 +3.4% PB
2 Jonathan Adams Flamingo's logo 11.00 509 PB
3 Ben-Johan Laubscher Tuks (Pretoria) logo 9.00 495 +3.3% PB
4 Juan Boshoff Barracudas logo 7.00 490 +1.8% PB
5 Elijah Dredge Pretoria Aquatic Club logo 6.00 489 +1.7% PB
6 Joel Kriek Potchefstroom Swimming Club logo 5.00 444
7 Zak Grobler Soul Swimming Club logo 4.00 440
8 Rikus Saaiman Quick Silver logo 3.00 439 PB
10 Michael Kleynhans Tuks (Pretoria) logo 1.00 424 +1.7% PB
13, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Kian Keylock Boksburg logo 507 +2.3% PB
2 Ben-Johan Laubscher Tuks (Pretoria) logo 480 +2.3% PB
3 Juan Boshoff Barracudas logo 472 +0.6% PB
4 Jonathan Adams Flamingo's logo 469 PB
5 Elijah Dredge Pretoria Aquatic Club logo 450 -1.1%
6 Joel Kriek Potchefstroom Swimming Club logo 442
7 Zak Grobler Soul Swimming Club logo 439
7 Rikus Saaiman Quick Silver logo 439 PB
10 Michael Kleynhans Tuks (Pretoria) logo 432 +2.4% PB
11 Cameron Thompson Crusaders logo 428
12 Taylor Luck Swimlab Aquatic Academy logo 427 +2.6% PB
13 Matthew Caldwell St Andrew's Dragons logo 419 PB
15 Jamie Smuts Tygerberg Aquatics logo 410 PB
16 Kinnae Lindeque Waterborn Swim Club logo 407 -1.1%
17 Awande Nkunzi Seagulls SC logo 402 +3.5% PB
18 Travis Gross-Mitchell Seagulls SC logo 399 PB
19 Leson Visagie Midwit Uniswim logo 391 PB
20 Jarden Eaton Crusaders logo 385 PB
21 Ruan Louw Bull Sharks logo 381
22 Robert Hendricks Royal Swimming Academy logo 377
23 Josh De Beer Swim Academy logo 375 PB
24 Jamie Spence Action Swim logo 371
25 Jonathan Scheffer Pretoria Aquatic Club logo 363 +2.0% PB
26 Regardt Grobler Tuks (Pretoria) logo 357 +1.0% PB
27 Dean De Clerck players swim club logo 356 -3.2%
28 Matthew Van Coller Infinity Swimming Aquatics logo 355
29 Enrico Vorbeck Seagulls SC logo 346 PB
30 Matthew Carrol Blouberg Marlins logo 346 PB
31 Byron Smit Dynamo Aquatics Eku logo 344 PB
32 Andrew Cartwright Tiger Sharks Swimming Academy logo 342
35 Cullen Greyling Waterborn Swim Club logo 323 -1.8%
36 Gerrit Wessels Tuks (Pretoria) logo 307
37 Rangarirai Shoshore Crusaders logo 297 PB
12 and under, Finals
Name Team Time Score FINA Imp
1 Cristopher Strydom Dynamo Aquatics Eku logo 14.00 465
2 Andre Heever Tuks (Pretoria) logo 11.00 439 +5.4% PB
3 Thomas Truter Maties logo 9.00 432 +0.8% PB
4 Kyle Kleinhans Swimlab Aquatic Academy logo 7.00 402
5 Luca Sandri Kloof Asc logo 6.00 398 PB
6 Adriaan Louw Curro Langebaan Swimming Club logo 5.00 389 +4.6% PB
7 Wilbert Vorster Flamingo's logo 4.00 385
8 Keegan Wright Tygerberg Aquatics logo 3.00 383
10 Lance Cromhout Tuks (Pretoria) logo 1.00 360 +4.9% PB
12 and under, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Cristopher Strydom Dynamo Aquatics Eku logo 449
2 Andre Heever Tuks (Pretoria) logo 428 +4.6% PB
3 Thomas Truter Maties logo 421 -0.1%
4 Kyle Kleinhans Swimlab Aquatic Academy logo 384
6 Adriaan Louw Curro Langebaan Swimming Club logo 383 +4.1% PB
7 Luca Sandri Kloof Asc logo 383 PB
8 Keegan Wright Tygerberg Aquatics logo 377
9 Lance Cromhout Tuks (Pretoria) logo 377 +6.3% PB
10 Wilbert Vorster Flamingo's logo 375
11 Tai Pearson Vineyard SC logo 364
12 MATTHEW O'CONNOR Waterborn Swim Club logo 348
13 Jeremy Labuschagne Swimlab Aquatic Academy logo 347 -1.6%
14 Michael Findlay Tuks (Pretoria) logo 345 +3.1% PB
15 Marnu Koekemoer Blue Ocean Aquatics logo 344 PB
16 Carlo Britz Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 338
17 Joshua Paton Aquazone Swim Club logo 337 PB
18 Jacobus Enslin Tuks (Pretoria) logo 336 +8.7% PB
19 Brendan Visser Action Swim logo 335 PB
20 Canaan Brice Free State Aquatics logo 331
21 Ruan Potgieter Eagar Aquatics logo 317
22 Jason Malan Electric Eels Swimming Club logo 313
23 Brogan Jones Benoni Swimming Club logo 312
24 Jayden Sivai Aquanova Aquatic Club logo 309 +0.9% PB
26 Migael Lindeque Tuks (Pretoria) logo 295 +7.6% PB
27 Benn McWilliam Camps Bay logo 294 +1.7% PB
28 Michael Merwe Quick Silver logo 285
29 David Adams Flamingo's logo 281 -1.2%
31 Bjorn Mhlanga Waterborn Swim Club logo 273
32 Connor Porter Seagulls SC logo 272
33 Kagelelo Kgomogadio Tuks (Pretoria) logo 262
34 Liam Ellis Tygerberg Aquatics logo 255
35 Vasco Theron Flamingo's logo 254
36 Ho Won Lee Vineyard SC logo 244
37 Jacobus Botha Limpopo TUKS Swimming Club logo 218

Events