Swimcloud
SA Junior National Championships

SA Junior National Championships

  • Completed
  • Mar. 20–24, 2019
  • LCM
  • Durban, KZ, RSA
17-18, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Riccardo DI DOMENICO Mandeville Dolphins logo 675 -1.1%
2 Hendrik Duvenhage Curro Durbanvill logo 673 -0.8%
3 Chase Rayment Seagulls SC logo 658 -0.5%
4 Damian Fourie Ultimate Swim Club logo 647
6 Ruan HanaczeckKruger Shamu Swimming Club logo 638 PB
7 Ruben Smit Tuks (Pretoria) logo 637 +0.9% PB
8 Bernard Becker Gerhard Zandberg Sport Academy logo 627 -0.8%
8 Altus Beetge Tuks (Pretoria) logo 627 +1.2% PB
10 Raymond Kockott Limpopo TUKS Swimming Club logo 625 PB
11 Alex Goddard Aquanova Aquatic Club logo 625 -1.0%
12 Chris Luus Royal Fins logo 623 -0.8%
13 Francois Du Plessis Tuks (Pretoria) logo 622 -0.2%
14 Hendrich Muth Pretoria Aquatic Club logo 622 -0.1%
15 Stephanus Thompson Flamingo's logo 621 PB
16 Jaden Delport Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 620 -1.3%
17 CULLEN THOMAS Free State Aquatics logo 613
18 Jacobus Koch Players Western Cape logo 610 +2.5% PB
19 Joshua Hamilton Free State Aquatics logo 607 0.0%
20 Jethro Irvine Aquazone Swim Club logo 606 PB
21 Jandre Moll Dynamo Aquatics Eku logo 603 +0.3% SB
22 Taahir Essof Atlantis Swimming Club logo 601 PB
23 Josh Emslie Vikings Aquatic Club logo 598 -0.8%
24 Ma'az Khota North West Swimming logo 596 +1.9% SB
25 Rais Hassim Waterborn Swim Club logo 593
26 Mikhail Hassim Waterborn Swim Club logo 592 PB
29 Cole Rothman Waterborn Swim Club logo 584 +5.4% PB
29 Ivan Beukes Florida Swimming Club South Africa logo 584 +2.2% SB
31 Corrie Steyn Free State Aquatics logo 580 0.0%
31 Jetro Piso Uniswim-Nelspruit logo 580 PB
33 Jordan Royle Infinity Swimming Aquatics logo 580 -0.3%
34 Ruben Smith Infinity Swimming Aquatics logo 578 +2.3% PB
35 Jack Oliver Cybersmart logo 573 +1.7% SB
36 Deorg Lategan players swim club logo 571 -1.4%
37 Adrian ROBINSON Tuks (Pretoria) logo 570 PB
38 Michael Deans Waterborn Swim Club logo 566 -0.1%
39 Trey Breytenbach Electric Eels Swimming Club logo 564 PB
40 MICHAEL BROMFIELD Westville Swimming Club logo 561
41 Jivall Bodlall Ashton Swimming Academy logo 561 +1.2% PB
42 Jordan Bradshaw Waterborn Swim Club logo 560 PB
43 Juvahn Singh Westville Swimming Club logo 559
44 Kadin Van Der Lingen Pretoria Aquatic Club logo 556 +1.3% PB
45 Kyle Letley Edenvale Stingrays logo 553 PB
46 Luke Altmann Vineyard SC logo 552
47 Gawie Nortje Bloemfontein Otters logo 549 -1.8%
48 Lyle Fortune Sandton Seals logo 526 PB
49 Joshua Nel Old Edwardians Swimming Club logo 522
50 Tully Njoroge Electric Eels Swimming Club logo 520
51 Michael Esterhuyse Ushaka Swimming Club logo 514 PB
52 Jano Beukes Limpopo TUKS Swimming Club logo 514 PB
53 Rourke McGrath Swim Academy logo 510 PB
54 Thomas Woodhead Perfect Stroke Swimming Club logo 508
55 Stephen McCallum Vineyard SC logo 504 -2.7%
56 Michael Geere Sandton Seals logo 502 PB
57 Andre Kleynhans Maties logo 501 +1.6% PB
58 Divan Pretorius Boksburg logo 499 PB
59 Rogan Shepherd Electric Eels Swimming Club logo 492
60 Pieter-Jan Hough Royal Fins logo 491 -1.5%
60 Cole Craig Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 491
62 Hein van Tonder Boksburg logo 488
63 Alexander Krastanov Electric Eels Swimming Club logo 486 PB
64 Fadhill Saleh Electric Eels Swimming Club logo 477 +0.5% PB
65 Tyler Buffel Waterborn Swim Club logo 459 PB
66 Frederik De Beer Limpopo TUKS Swimming Club logo 454
16, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Brandon Chapman Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 644 +3.1% PB
2 Lucas Beukes Westville Swimming Club logo 622 PB
3 Gavin Smith Vineyard SC logo 621 -0.7%
4 Martin Wolmarans Aquabear Swim Club logo 611 -1.1%
6 Gustav Schlechter Fish Eagle Swim School logo 608 -0.7%
7 Ethan Spieker Tuks (Pretoria) logo 596 -1.1%
8 Jacob Armon Seals A.S.C. logo 595 PB
8 Kobe Ndebele Haupt Swimming Club logo 595 -1.1%
10 Ethan Koekemoer Aquazone Swim Club logo 594
11 Jaron Weyermuller Ushaka Swimming Club logo 593
12 Wihann Neitz Aquasharks Winel logo 585 +0.5% SB
13 Luke Slabber Vineyard SC logo 581 PB
14 Enrico Giuricich Dynamo Aquatics Eku logo 577
14 Chad Mayer Aquazone Swim Club logo 577
16 Michael Duckham Seagulls SC logo 577
17 Hermanus Steyn players swim club logo 575 +0.4% PB
18 Kaydn Naidoo Beavers Swim Club logo 567 PB
19 Johannes Ferreira Potchefstroom Swimming Club logo 564 +2.5% PB
20 Dirco Nienaber Fish Eagle Swim School logo 561 -1.3%
21 Ethan Riekert Tuks (Pretoria) logo 558 -1.8%
22 Lebone Taukobong Mandeville Dolphins logo 556 +0.3% PB
23 Steffan Henning Pretoria Aquatic Club logo 552 +1.1% PB
24 William Slaughter Potchefstroom Swimming Club logo 549 +5.8% PB
25 Kobus Groenewald Bloemfontein Otters logo 541 PB
27 Ivan Horak players swim club logo 540 +3.8% PB
28 Ruan Hutten Royal Fins logo 538 +1.1% PB
29 Won Hee Lee Vineyard SC logo 536 +0.7% PB
30 Luan De Waal Free State Aquatics logo 524 PB
30 Adriaan Steyn Aqua Athlete logo 524 PB
32 Jakobus Terblanche Guppie Tigers and Lts logo 510 +1.0% PB
33 Giano Dos Santos players swim club logo 505 -1.7%
34 Jacques Van der Merwe Seals A.S.C. logo 504 PB
35 Aidan Griffith Waterborn Swim Club logo 499 PB
36 Adriaan Viljoen Aquasharks Winel logo 483 PB
37 Wian Smit Tuks (Pretoria) logo 480 PB
38 Sibusiso Maseko Westville Swimming Club logo 476 PB
38 Mathew Smith Westville Swimming Club logo 476
41 Tyron Klynhans Aquazone Swim Club logo 472
42 Luke Hanlon Waterborn Swim Club logo 452
43 Reece Zowitsky Midwit Uniswim logo 402
44 Juandre Uys North West University Swim Club logo 391
45 Matthew Andrew Midwit Uniswim logo 350
15, Finals
Name Team Time Score FINA Imp
1 Matthew Sates Seals A.S.C. logo 14.00 685 +1.1% PB
3 Jaiden Staines Boksburg logo 9.00 615 PB
4 Jayden Nel Welkom Aquatics logo 7.00 582 PB
5 Blake Holmes Westville Swimming Club logo 6.00 578 PB
6 James Griffiths Aqua Sharks logo 5.00 563 +3.2% PB
7 Mark Jorna Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 4.00 562 +2.7% PB
8 Joshua Parry Westville Swimming Club logo 3.00 560 PB
9 Thomas Ferguson Knysna Dragons logo 2.00 557 +2.7% PB
10 Sebastien Michaelides Tuks (Pretoria) logo 1.00 528 +1.0% PB
15, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Matthew Sates Seals A.S.C. logo 662 +0.0% PB
2 Jaiden Staines Boksburg logo 587 PB
4 Blake Holmes Westville Swimming Club logo 560 PB
5 Joshua Parry Westville Swimming Club logo 547 PB
5 Jayden Nel Welkom Aquatics logo 547 PB
7 Thomas Ferguson Knysna Dragons logo 546 +2.0% PB
8 Mark Jorna Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 544 +1.6% PB
9 James Griffiths Aqua Sharks logo 534 +1.5% PB
9 Sebastien Michaelides Tuks (Pretoria) logo 534 +1.4% PB
11 Logan Truter Tuks (Pretoria) logo 533 +4.1% PB
12 Christo van Loggerenberg Vikings Aquatic Club logo 532 PB
13 Corey Webb Swimlab Aquatic Academy logo 529 +1.1% PB
14 Kaleb Lombard Free State Aquatics logo 521 PB
15 Luca Holtzhausen Seagulls SC logo 513
16 Pieter Adriaan Lombard Welkom Aquatics logo 511
19 Simeon Vorster Free State Aquatics logo 504 PB
20 Stephan Bekker Royal Fins logo 503 -0.1%
20 Marius Snyman Tuks (Pretoria) logo 503 +3.5% PB
22 Robbie Hattingh Bloemfontein Otters logo 501 PB
23 Fabio Santos Bloemfontein Otters logo 498
24 Ethan Bender Ushaka Swimming Club logo 498 PB
25 Matthew Taylor Mandeville Dolphins logo 497
26 Derek Godfrey Florida Swimming Club South Africa logo 495 +1.8% PB
28 Jonathan Heslop Tuks (Pretoria) logo 492 +1.2% PB
29 James Smith Tuks (Pretoria) logo 492 +0.6% PB
30 Johannes Botha Tygerberg Aquatics logo 489 PB
31 Connor Jerg Aquazone Swim Club logo 487 PB
32 Jordan Moodley Seagulls SC logo 482
33 Philip Vorster Flamingo's logo 482
34 Gerardt Berg Tuks (Pretoria) logo 478 PB
35 Liam Vehbi Infinity Swimming Aquatics logo 467 +3.0% PB
36 Tyler Goosen Tuks (Pretoria) logo 462 -2.3%
37 Danyal Karl van der Schyff Florida Swimming Club South Africa logo 459 +1.1% PB
38 Ethan Lewis Old Edwardians Swimming Club logo 455
39 Jordan Lotter St Andrew's Dragons logo 455
40 Dewald Verster Bloemfontein Otters logo 450 PB
41 Shiragh Singh Westville Swimming Club logo 446
42 Joshua Gillespie Dynamo Aquatics Eku logo 445 PB
43 Kian Kirsten Welkom Aquatics logo 439
44 Pieter Delport Free State Aquatics logo 432 PB
45 Adrian Caldwell Active Aquatics logo 426 +3.8% PB
46 Donald McKinnon Aquasharks Winel logo 423
47 Conrad Snyman Tuks (Pretoria) logo 421 +1.2% PB
48 Aaron Tarr Westville Swimming Club logo 412 PB
49 Myles Lea Westville Swimming Club logo 403 PB
50 Nicholas Malan Electric Eels Swimming Club logo 378 PB
51 Adrian Grant Free State Aquatics logo 375
52 Luke Sproule St Andrew's Dragons logo 368
53 Oliva Lange Aquabear Swim Club logo 357 +2.3% PB
Gideon Wolmarans Lebone II Aquatic Club logo DQ
14, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Pieter Coetze North West Swimming logo 591 +8.9% PB
3 Joss Hempel Aquabear Swim Club logo 502 PB
3 Luard Elstadt Fish Eagle Swim School logo 502 -1.1%
6 Matthew de Gouveia Perfect Stroke Swimming Club logo 497 PB
7 Bryce Buret Harlequins Aquatic Club logo 481 +0.5% PB
8 Kieran Grant Alcatraz Swimming Club logo 478 +2.0% PB
9 Jordan Denyer Infinity Swimming Aquatics logo 467 -2.3%
10 Preeyan Govender Swim Academy logo 461 PB
11 Marcus Lichtblau Onyx Aquatic Club logo 459 PB
12 Benjamin Strydom Pretoria Aquatic Club logo 457 +1.4% PB
13 Matthew Lundie Dynamo Aquatics Eku logo 456 PB
14 Johnathan Els Westville Swimming Club logo 452 PB
15 Gabriel West Tygerberg Aquatics logo 450
16 Cobus Botes Free State Aquatics logo 450 PB
17 Darno Merwe Tuks (Pretoria) logo 449 +0.3% PB
18 Owethu Mahan Tuks (Pretoria) logo 447 +1.8% PB
19 Wikus Potgieter Vineyard SC logo 445 +0.4% PB
21 Joshua Hinckley Dynamo Aquatics Eku logo 443 PB
22 Keenan Clark Tuks (Pretoria) logo 435
23 Hermanus Van Vuuren players swim club logo 431 +1.8% PB
24 Thomas Villet Flamingo's logo 429 PB
25 Francois Malherbe Maties logo 428 PB
26 Leshen Pillay Seagulls SC logo 426 PB
27 Zander Van Zyl Curro Durbanvill logo 425 PB
28 Steven Seagreen Action Swim logo 424 PB
29 Keeno Swarts Vineyard SC logo 423 -0.2%
30 Joshua Haswell Action Swim logo 417 PB
31 Nicholas Arelisky Aqua Sharks logo 416 -0.8%
32 Benny Liu Free State Aquatics logo 415
33 Willem Roos Tuks (Pretoria) logo 413 PB
34 Tristan Brits Lottering Aquatics logo 411
35 Ty Manson St Andrew's Dragons logo 410
36 Joshua Winter Mandeville Dolphins logo 409 PB
37 Reece Johnson Electric Eels Swimming Club logo 402 PB
38 Gregory Braithwaite Penguins logo 401
39 Andro Louw Bull Sharks logo 399 PB
40 Joshua Witthuhn Infinity Swimming Aquatics logo 399 +3.9% PB
41 Nicolaas Esterhuysen North West University Swim Club logo 398 +3.1% PB
42 Jacobus Davel Kalahari Swemklub logo 395
43 Henk Fourie Pretoria Aquatic Club logo 393 +1.7% PB
44 Lucques Smal Titans logo 389
45 Ruan Lategan Players Western Cape logo 386 -0.2%
46 Clinton Eales Infinity Swimming Aquatics logo 381 +0.1% PB
47 Hanno Groenewald Midwit Uniswim logo 377
47 Nathan Fildes Tuks (Pretoria) logo 377 +2.9% PB
49 Stephanus van Zyl Upington Swemklub logo 373
50 Tambai Dutiro Esp Kempton Park logo 372
51 Joshua Balfour Westville Swimming Club logo 369 PB
52 Aiden Bornman Boksburg logo 365
53 Wihan Bester Tygerberg Aquatics logo 353 -5.4%
54 Kian Claassen Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 343 +1.4% PB
55 Yasheer Maharaj Bayview Swimming Club logo 340 PB
56 Nathan Kleyn Seagulls SC logo 339 PB
57 Julian Andrew Midwit Uniswim logo 319
13, Finals
Name Team Time Score FINA Imp
1 Kian Keylock Boksburg logo 14.00 534 PB
3 Liam Coetzee Aquasharks Winel logo 9.00 517 +5.4% PB
4 Enzo Nogueira Waterborn Swim Club logo 7.00 498 PB
7 Cameron Thompson Crusaders logo 4.00 483
9 Robert Hendricks Royal Swimming Academy logo 2.00 433
Ben-Johan Laubscher Tuks (Pretoria) logo DQ
13, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Kian Keylock Boksburg logo 491 PB
3 Enzo Nogueira Waterborn Swim Club logo 479 PB
4 Liam Coetzee Aquasharks Winel logo 465 +2.0% SB
6 Ben-Johan Laubscher Tuks (Pretoria) logo 453 +3.0% PB
8 Cameron Thompson Crusaders logo 449
10 Robert Hendricks Royal Swimming Academy logo 440
12 Rikus Saaiman Quick Silver logo 435 PB
13 Garron Wallace Electric Eels Swimming Club logo 429
13 Elijah Dredge Pretoria Aquatic Club logo 429 -0.5%
16 Dean De Clerck players swim club logo 415 -1.5%
18 Jared Watkins Westville Swimming Club logo 408 PB
19 Byron Smit Dynamo Aquatics Eku logo 404 PB
20 Johannes Merwe Maties logo 401 PB
21 Travis Gross-Mitchell Seagulls SC logo 395 PB
22 Kinnae Lindeque Waterborn Swim Club logo 393 +4.3% PB
23 Jarden Eaton Crusaders logo 387 PB
24 Matthew Carrol Blouberg Marlins logo 384 +1.5% PB
25 Jonathan Adams Flamingo's logo 380
26 Jethro Rolfe Blue Ocean Aquatics logo 380 PB
27 Dario Consani Tygerberg Aquatics logo 378 -0.2%
28 Ricky Lottering Seals A.S.C. logo 373 PB
29 Jamie Spence Action Swim logo 372 PB
30 Ruan Louw Bull Sharks logo 370 PB
31 Matthew Van Coller Infinity Swimming Aquatics logo 361
32 Michael Kleynhans Tuks (Pretoria) logo 356 +0.2% PB
33 Jayden Coetzer Cybersmart logo 355 PB
34 Ricardo Rebelo Tuks (Pretoria) logo 353 +3.4% PB
35 Josh De Beer Swim Academy logo 348 PB
36 Ruan Le Roux Infinity Swimming Aquatics logo 346 +5.1% PB
37 Jamie Smuts Tygerberg Aquatics logo 344 PB
38 Nico Wood Action Swim logo 342 PB
40 Andrew Cartwright Tiger Sharks Swimming Academy logo 341 PB
41 Thomas Truter Penguins logo 341
42 Taylor Luck Swimlab Aquatic Academy logo 338
43 Regardt Grobler Tuks (Pretoria) logo 335 -0.8%
44 Jonathan Scheffer Pretoria Aquatic Club logo 329 +1.0% PB
45 Gerrit Wessels Tuks (Pretoria) logo 327
46 Matthew Caldwell St Andrew's Dragons logo 324 PB
47 Rangarirai Shoshore Crusaders logo 311 PB
48 Leson Visagie Midwit Uniswim logo 294 PB
49 Cullen Greyling Waterborn Swim Club logo 288
12 and under, Finals
Name Team Time Score FINA Imp
1 Andre Heever Tuks (Pretoria) logo 14.00 452 +0.4% PB
2 Sirhaan Mia Marlin Swimming Club logo 11.00 431 +4.9% PB
3 Cristopher Strydom Dynamo Aquatics Eku logo 9.00 425
5 Tumelo Mahan Tuks (Pretoria) logo 6.00 399 +2.5% PB
7 Jason Malan Electric Eels Swimming Club logo 4.00 375
8 Chris Jordaan Aquasharks Winel logo 3.00 372 +1.8% PB
9 Connor Reinders Bloemfontein Otters logo 2.00 366 PB
10 Wilbert Vorster Flamingo's logo 1.00 357
12 and under, Preliminaries
Name Team Time FINA Imp
1 Andre Heever Tuks (Pretoria) logo 459 +1.0% PB
2 Cristopher Strydom Dynamo Aquatics Eku logo 401
3 Sirhaan Mia Marlin Swimming Club logo 400 +2.5% PB
5 Tumelo Mahan Tuks (Pretoria) logo 381 +1.0% PB
6 Chris Jordaan Aquasharks Winel logo 378 +2.3% PB
8 Jason Malan Electric Eels Swimming Club logo 366
9 Wilbert Vorster Flamingo's logo 365
10 Connor Reinders Bloemfontein Otters logo 360 PB
11 Charles Briel Free State Aquatics logo 360
12 Tai Pearson Vineyard SC logo 357 +2.8% PB
13 Brendan Visser Action Swim logo 353 PB
14 Bryce Minderon Port Elizabeth Amateur Swimmin logo 345 +4.3% PB
15 Michael Findlay Tuks (Pretoria) logo 336 +3.7% PB
18 Gianluca Torricelli Waterborn Swim Club logo 325
19 Luca Potgieter Royal Swimming Academy logo 324
20 Bjorn Mhlanga Waterborn Swim Club logo 318
21 Nathan Forster Seagulls SC logo 303
22 David Adams Flamingo's logo 302
23 Nicholas Kruger Seals A.S.C. logo 301
24 Canaan Brice Free State Aquatics logo 298
25 Marnu Koekemoer Blue Ocean Aquatics logo 297 PB
26 Jayden Sivai Aquanova Aquatic Club logo 285 +2.7% PB
27 Matthew Allen Aces Swimming Club logo 284 PB
28 MATTHEW O'CONNOR Waterborn Swim Club logo 283
30 Joshua Paton Aquazone Swim Club logo 277
31 Benn McWilliam Camps Bay logo 263 -3.8%
32 Ruan Potgieter Eagar Aquatics logo 263
33 Kagelelo Kgomogadio Tuks (Pretoria) logo 260 +1.9% PB
34 Jacobus Botha Limpopo TUKS Swimming Club logo 237
35 Ho Won Lee Vineyard SC logo 219
36 Connor Porter Seagulls SC logo 212
37 Migael Lindeque Tuks (Pretoria) logo 186 -1.6%
38 Rossouw Van Zyl Cybersmart logo 167

Events