Swimcloud

2018 IA IFLY Speedo Midwest Ch

  • Completed
  • Oct. 26–28, 2018
  • SCY
  • Iowa City, IA

100 Breast Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Lex Hernandez-Nietling Team Swim Academy 55.56
 
898 -0.1%
2 Luke Barr Sarpy County Swim Club 55.83
 
950 PB
3 Trystan Lundgren --- (unattached) 56.55
 
858
4 Adam Milling Springfield YMCA Swim Team 56.97
 
876 0.0%
5 Henry Miller Badger Aquatic Club (WI) 57.62
 
815
6 Ben Gabbey Waukesha Express Swim Team 57.72
 
811
7 Nicholas Schuster --- (unattached) 59.32
 
784 PB
8 Josh Douberly McFarland Spartan Sharks 1:00.56
 
702
B Final SCY
Rank Name Team Time Points
9 Ethan Chuang Academy Bullets Swim Club 57.47
 
856 PB
10 Cael McLaren Academy Bullets Swim Club 58.58
 
813 PB
11 Samuel Bork Mid Wisconsin Wa 59.37
 
880
12 Jacob McCredie Piranhas Swim Club (IA) 59.45
 
719 PB
13 Kareem Bitar Lyons Swim Club 59.81
 
730 PB
14 Tommy Matulis Academy Bullets Swim Club 59.98
 
759
15 Ty Spillane Academy Bullets Swim Club 1:01.01
 
750
16 Michael Flynn Lyons Swim Club 1:01.13
 
745
C Final SCY
Rank Name Team Time Points
17 Louis Stephan Iowa Flyers Swim Club 57.72
 
811 PB
18 Benjamin Guerrero Academy Bullets Swim Club 1:00.83
 
756 PB
19 Benjamin Lynch Lyons Swim Club 1:01.31
 
674 PB
20 Ethan James Waukesha Express Swim Team 1:02.05
 
682 PB
21 Robert Fix --- (unattached) 1:02.10
 
645
22 Jacob Brehmer Madison Aquatic Club 1:02.21
 
641
23 Hayden Claesson Lyons Swim Club 1:02.56
 
628 PB
Blake Baertlein Waukesha Express Swim Team DQ
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Luke Barr Sarpy County Swim Club 55.85
 
950 PB
2 Lex Hernandez-Nietling Team Swim Academy 56.08
 
877 -1.0%
3 Trystan Lundgren --- (unattached) 56.41
 
863
4 Max Hernandez-Nietling Team Swim Academy 57.19
 
832 -0.3%
5 Henry Miller Badger Aquatic Club (WI) 57.39
 
824
6 Adam Milling Springfield YMCA Swim Team 58.35
 
822 -2.4%
7 Nicholas Schuster --- (unattached) 58.66
 
810 PB
8 Ben Gabbey Waukesha Express Swim Team 58.80
 
769
9 Josh Douberly McFarland Spartan Sharks 59.02
 
761 PB
10 Ethan Chuang Academy Bullets Swim Club 59.15
 
791
11 Cael McLaren Academy Bullets Swim Club 59.32
 
784 PB
12 Kareem Bitar Lyons Swim Club 59.38
 
747 PB
13 Jacob McCredie Piranhas Swim Club (IA) 59.66
 
711 PB
14 Michael Flynn Lyons Swim Club 59.92
 
791 PB
15 Tommy Matulis Academy Bullets Swim Club 1:00.39
 
743
16 Samuel Bork Mid Wisconsin Wa 1:00.54
 
836
17 Ty Spillane Academy Bullets Swim Club 1:00.55
 
767
18 Louis Stephan Iowa Flyers Swim Club 1:00.62
 
700
19 Hayden Claesson Lyons Swim Club 1:00.83
 
692 PB
20 Blake Baertlein Waukesha Express Swim Team 1:00.88
 
725 PB
21 Ethan James Waukesha Express Swim Team 1:01.07
 
718 PB
22 Benjamin Guerrero Academy Bullets Swim Club 1:01.31
 
739 PB
23 Benjamin Lynch Lyons Swim Club 1:01.71
 
659 PB
24 Robert Fix --- (unattached) 1:02.03
 
647
25 Jacob Brehmer Madison Aquatic Club 1:02.33
 
636
26 William Gallagher Hornet Swim Club 1:02.57
 
761 PB
27 Jack Mondi Badger Aquatic Club (WI) 1:02.59
 
627
28 Caleb Blischke Waukesha Express Swim Team 1:02.79
 
619
29 Lance Johnson Waukesha Express Swim Team 1:02.85
 
751 PB
30 Ethan Newland Greater Nebraska Swim Team 1:02.87
 
652
31 Kade Johnson Central Iowa Aquatics 1:02.88
 
591
32 Alec Liu Kansas City Blazers 1:02.96
 
678
33 Alex Pedraza Academy Bullets Swim Club 1:03.02
 
611 PB
34 Matthew Felber Academy Bullets Swim Club 1:03.06
 
610
34 David Sinclair West Express Swim Team 1:03.06
 
645
36 Andrew Zheng Inspire Swim Tea 1:03.26
 
667 PB
37 Andrew Schmid Hornet Swim Club 1:03.39
 
662 PB
38 Vincent Smith Academy Bullets Swim Club 1:03.48
 
659 PB
39 Paul Racanelli Lyons Swim Club 1:03.54
 
657 PB
40 Ethan Schmaderer GOAL 1:03.59
 
591 PB
41 Owen Osga Academy Bullets Swim Club 1:03.75
 
620
42 Joshua Morton Springfield YMCA Swim Team 1:03.80
 
648 PB
43 Daniel Keller Sarpy County Swim Club 1:03.82
 
716
44 Rohan Bhatt Hinsdale Swim Club 1:04.16
 
704 PB
45 dylan pokorny Academy Bullets Swim Club 1:04.17
 
605
46 CJ Myers Piranhas Swim Club (IA) 1:04.23
 
543 PB
47 Logan Kempf Greater Nebraska Swim Team 1:04.27
 
566
48 Caden Feit Greater Nebraska Swim Team 1:04.31
 
565 PB
49 Carter Briggs Sea 1:04.41
 
561 PB
50 Isaac Schroeder Waukesha Express Swim Team 1:04.42
 
596 PB
51 Ethan Cohen Central Iowa Aquatics 1:04.44
 
536
52 Luke Ridler West Express Swim Team 1:04.47
 
559
52 Bryce Young Dunlap dolphins 1:04.47
 
594 PB
54 Xander Hall --- (unattached) 1:05.29
 
566 PB
54 Zachary Forster Iowa Flyers Swim Club 1:05.29
 
506
56 Andrew Reiter Central Iowa Aquatics 1:05.55
 
655
57 Berkay Ozgen --- (unattached) 1:05.64
 
519
58 Joe Esterle Waukesha Express Swim Team 1:05.67
 
552 PB
59 Nathan Pollard Sea 1:05.77
 
736 PB
60 Kevin Jin Hinsdale Swim Club 1:06.03
 
540
61 Nathan True Springfield YMCA Swim Team 1:06.05
 
539 PB
62 Andrew Fix --- (unattached) 1:06.15
 
634 PB
63 Xing Gao --- (unattached) 1:06.20
 
564
63 Spencer Olson Central Iowa Aquatics 1:06.20
 
564 PB
65 Luke Bedalov Waukesha Express Swim Team 1:06.51
 
524
66 Max Wascher Hornet Swim Club 1:06.62
 
485
67 Venden Berge Badger Aquatic Club (WI) 1:06.80
 
612 PB
68 Alexander Thurston Iowa City Eels Swim Club 1:07.50
 
588 PB
69 Fynlan Nadel Central Iowa Aquatics 1:08.22
 
652 PB
70 Graham Moore Mid Wisconsin Wa 1:10.43
 
492
71 Ryan Lahey Madison Aquatic Club 1:13.89
 
385 PB
Spencer Clark Piranhas Swim Club (IA) DQ
Dan Lynch WEST Swim Club DQ
Jack Morrissey Hinsdale Swim Club DQ
John Tischke Hinsdale Swim Club DQ