Swimcloud

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 11–14, 2019
  • LCM
  • Gainesville, FL

100 Back Men

A Final LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Ethan Beach unattached 56.81
760 -0.5%
2 Dakota Mahaffey Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 57.42
736 -0.7%
3 Joey Licht Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 57.92
717 +1.8% SB
4 Joshua Zuchowski Flood Aquatics Swim Team logoFlood Aquatics Swim Team 58.21
707 -2.8%
5 Yeziel Morales unattached 58.23
706
6 Conor Lynch Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 58.25
705 +0.6% SB
7 Lance Lesage South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 58.60
693 +1.9% PB
8 Hayden Kwan United Swim Club logoUnited Swim Club 59.17
673 +0.6% PB
B Final LCM
Name Team Time FINA Imp
9 Trev McGovern Gator Swim Club logoGator Swim Club 58.10
711 +5.4% PB
10 Tyler Silver Marlins of Raleigh logoMarlins of Raleigh 58.92
681 +2.0% SB
11 Lucas Kravchenko unattached 59.03
678 -1.0%
12 Gabe Parnell Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 59.13
674 PB
13 Ricardo Martinez Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 1:00.36
634
14 Nicholas Eunice Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:00.51
629 +3.9% PB
15 Ethan McCloud unattached 1:00.90
617
16 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:01.15
610 +2.6% SB
C Final LCM
Name Team Time FINA Imp
17 Lukas Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:00.03
644 -0.1%
18 Marco Cabrera South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:00.35
634 +1.2% SB
19 Steven Rua Swim Florida logoSwim Florida 1:00.45
631 +6.6% PB
20 Ian Brann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:00.62
626 -0.4%
21 Conner Lowery YMCA of Florida' logoYMCA of Florida' 1:01.25
607 -0.9%
22 Louie Body VI Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:01.32
605 +2.6% PB
23 Tyler Hanley Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:01.73
593 -0.7%
24 Mike Sickels South County-FL logoSouth County-FL 1:01.76
592 +1.6% SB
D Final LCM
Name Team Time FINA Imp
25 Ethan Roach Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 1:01.60
596 +4.9% PB
26 Dan Bowen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:01.68
594 +5.6% SB
27 Cole Parnell Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:01.74
592 +1.0% SB
28 Garrett Stanley Swim Florida logoSwim Florida 1:01.83
590
29 Nick Fox T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:01.85
589
30 Miguel Turcios Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 1:02.51
571 +2.8% PB
31 Logan Ingerick Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:02.57
569 -0.2%
32 Jake Sciscente Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:03.04
556 PB
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Joey Licht Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 58.21
707 +1.3% SB
2 Ethan Beach unattached 58.50
696 -3.5%
3 Dakota Mahaffey Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 58.53
695 -2.7%
4 Conor Lynch Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 58.59
693 +0.1% SB
5 Hayden Kwan United Swim Club logoUnited Swim Club 58.73
688 +1.3% PB
6 Yeziel Morales unattached 58.90
682
7 Joshua Zuchowski Flood Aquatics Swim Team logoFlood Aquatics Swim Team 59.06
677 -4.3%
8 Lance Lesage South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 59.14
674 +1.0% PB
9 Trev McGovern Gator Swim Club logoGator Swim Club 59.19
672 +3.6% PB
10 Lucas Kravchenko unattached 59.58
659 -2.0%
11 Ricardo Martinez Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 59.69
655
12 Tyler Silver Marlins of Raleigh logoMarlins of Raleigh 59.75
653 +0.6% SB
13 Ethan McCloud unattached 59.82
651
14 Gabe Parnell Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:00.24
638 PB
15 Nicholas Eunice Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:00.28
636 +4.3% PB
16 Stephen Jones unattached 1:00.78
621 PB
17 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:00.79
621 +3.2% SB
18 Lukas Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:00.86
618 -1.5%
19 Marco Cabrera South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:00.91
617 +0.3% SB
20 Tyler Hanley Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:01.00
614 +0.5% PB
21 Ian Brann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:01.04
613 -1.1%
22 Steven Rua Swim Florida logoSwim Florida 1:01.15
610 +5.5% PB
23 Louie Body VI Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:01.53
598 +2.2% PB
24 Conner Lowery YMCA of Florida' logoYMCA of Florida' 1:01.55
598 -1.4%
25 Mike Sickels South County-FL logoSouth County-FL 1:01.80
591 +1.5% SB
26 Nick Fox T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:01.86
589
26 Joseph Kim Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:01.86
589
28 Bolek Depawlikowski Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 1:01.92
587
29 Cole Parnell Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:01.96
586 +0.7% SB
30 Dan Bowen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:02.18
580 +4.8% SB
31 Ethan Roach Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 1:02.23
578 +3.9% SB
32 Logan Ingerick Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:02.24
578 +0.3% SB
33 Miguel Turcios Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 1:02.42
573 +3.0% PB
34 Garrett Stanley Swim Florida logoSwim Florida 1:02.48
572
35 Jake Sciscente Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:02.62
568 PB
36 Jack VanDeusen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:02.63
567 -0.2%
37 Miguel Sierra South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:02.69
566 +2.9% PB
38 Dante Desrosier Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 1:03.16
553 PB
39 Oscar Madsen T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:03.24
551
40 Luke Williams Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 1:03.32
549 -2.2%
40 Jackson Kirk Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:03.32
549 +3.2% PB
42 Jason Brzozowski Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 1:03.37
548 -2.1%
43 Joey Burns Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 1:03.67
540 +1.2% PB
44 Jay Jay Fonnotto Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 1:03.69
540 -3.3%
44 Noah Evans Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:03.69
540 -2.9%
46 Anton Sunyak T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:03.70
539 +3.5% PB
47 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:03.85
536 +0.8% SB
48 Joshua Brown Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 1:03.92
534 +5.6% PB
49 Alexander Bungert Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:03.98
532 -1.9%
50 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:04.02
531 -5.4%
51 Paolo Sunyak T2 Aquatics logoT2 Aquatics 1:04.21
527
52 Sebastian Lares South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:04.25
526 -2.8%
53 Dominic Miller unattached 1:04.32
524 +8.3% SB
54 Evan Weber South County-FL logoSouth County-FL 1:04.37
523
55 Jack D'Avi TS Aquatics logoTS Aquatics 1:04.65
516 +0.5% SB
56 Shane Macgregor unattached 1:04.68
515 -2.2%
57 Jack Lambert Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:04.69
515 +1.0% PB
58 Hunter Long Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 1:04.71
514 +7.1% PB
59 Rian Covington Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:04.78
513 +5.2% PB
60 Slater Sabel Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:04.79
513 +1.7% PB
61 Jacob Douberly unattached 1:04.82
512 -2.0%
62 Braeden Knight Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 1:04.95
509
63 Jonathan Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:05.05
506 -1.5%
64 Adam Young Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 1:05.49
496
65 James Oakes Windermere Lakers logoWindermere Lakers 1:05.54
495 +6.4% PB
66 Connor Marks Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:05.61
494 PB
66 Zachary Kopel Team Velocity logoTeam Velocity 1:05.61
494 +3.3% PB
68 Nico Gallego Jupiter Dragons Swim Team logoJupiter Dragons Swim Team 1:05.70
492 +3.9% SB
69 Huascar Urbina TS Aquatics logoTS Aquatics 1:05.76
490 +1.6% PB
70 Adam Stumpf Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:06.03
484 +5.3% SB
71 Jayden Herron Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:06.08
483 -0.8%
72 Garrett Cone Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:06.23
480 -3.1%
73 Maxwell Smith unattached 1:06.25
479 +3.8% SB
73 Leo Mateus South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 1:06.25
479 +0.1% SB
75 Derek McDonald Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 1:06.40
476 +4.2% PB
76 Andrew Christensen Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:06.57
473 -0.7%
77 Grant Aran Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 1:06.62
471 -1.9%
78 Zach Bregoff Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 1:06.80
468 -3.3%
79 Dante Reccoppa Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:06.83
467 -1.4%
80 Yeshwanth Mandava YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 1:07.02
463 -1.9%
81 Xavier Barnes Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:07.10
461 -2.9%
82 Freddie Cole Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 1:07.16
460
83 Rishi Karpur unattached 1:07.31
457 +0.9% SB
84 Brandon Christensen Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:07.74
448 -2.8%
85 Matthew Ross Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 1:07.76
448 -2.9%
86 Mason Schmidt unattached 1:08.05
442
87 Noah Christensen Hilltoppers of Inverness logoHilltoppers of Inverness 1:08.38
436 +2.1% PB
88 Jackson Smith Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 1:11.85
376 +1.3% SB
89 Elijah Haight unattached 1:28.29
203
Kyle Loi Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard DQ
Ethan Jarr Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks NS
Max Miller YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl NS
Victor Rosado Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics NS
Brett Saunders Tampa Elite Aqua logoTampa Elite Aqua NS