Swimcloud
Irish Summer National Championships
17 and over, Finals, #305
Name Time FINA Imp
1 Ben Griffin
Trojan ASC (Ireland)
807 +0.5% PB
2 Alan Corby
National Centre Limerick
759 +2.9% PB
3 Cadan Mc Carthy
Mallow Swans
717 +0.3% PB
4 Cillian Melly
NCL Castlebar
714 +1.8% PB
5 Aidan Hull
Toronto Swim Club
672 +1.8% PB
6 Richard Kozhabayev
Hamilton Aquatics Dubai
662 +2.0% PB
7 Mark Walsh
National Centre Limerick
655 -0.9%
8 Ronan Anderson
Sligo Swim Team
649 +1.6% SB
9 Alfie Kelly
Ballina Dolphins
639 +0.3% PB
10 Nathan Turner
Aer Lingus SC
634
17 and over, Preliminaries, #305
Name Time FINA Imp
1 Ben Griffin
Trojan ASC (Ireland)
763 -1.3%
2 Cadan Mc Carthy
Mallow Swans
692 -0.9%
3 Cillian Melly
NCL Castlebar
687 +0.5% PB
4 Aidan Hull
Toronto Swim Club
679 +2.2% PB
5 Alan Corby
National Centre Limerick
664 -1.5%
6 Richard Kozhabayev
Hamilton Aquatics Dubai
649 +1.4% PB
7 Cameron Matthews
Hamilton Aquatics Dubai
634 +1.8% PB
8 Nathan Turner
Aer Lingus SC
631
9 Mark Walsh
National Centre Limerick
629 -2.3%
10 Ronan Anderson
Sligo Swim Team
621 +0.1% SB
11 Logan Harris
Toronto Swim Club
616 +4.8% PB
12 Alfie Kelly
Ballina Dolphins
611 -1.2%
13 Luke Lonergan
Waterford Crystal
610 +4.3% PB
14 Uiseann Cooke
National Centre Limerick
590 +0.0% PB
15 Cian O'Keeffe Tighe
Portmarnock Swim Club
578 -2.4%
16 Jack Angus
Ards ASC
573 -2.7%
17 Mark Stoops
Bangor SC
565 -1.1%
18 Eric Antonen
Toronto Swim Club
560 PB
19 Marcus Birmingham
Thame
558 PB
20 Matthew Gardiner
NAC Ashbourne
557 -2.3%
21 Stephen Byrne
Tallaght Swim Team
557 +1.9% SB
22 Liam O'HARA
Zimbabwe
556 -1.9%
23 Fionn Duffy
Galway
553 +0.1% PB
24 Nathan Wiffen
Lisburn City Swimming Club
542 PB
25 Joe Kenny
TEAMTSC
540 +1.4% PB
26 Luke O'Sullivan
Sundays Well
525
27 Tom Uprichard
Ards ASC
512 -2.6%
28 Eoin Anderson
Sligo Swim Team
509 +0.4% SB
29 Denis Kilbride
New Ross
505
30 Ben David
Barracuda
499 +3.3% PB
31 Niall Kelly
Claremorris SC
421
32 Sean O'Riordan
Sundays Well
361 +1.2% PB
Conor Moffett
Bangor SC
Mohamed Abdelbaky
Alexandria sporting club
NS
16, Finals, #305
Name Time FINA Imp
1 Eoin Corby
National Centre Limerick
688 +1.2% PB
2 Ethan Hansen
Trojan ASC (Ireland)
670
3 Thomas Wheatcroft
Toronto Swim Club
588 +1.3% PB
4 Paul Cox
Lisburn City Swimming Club
568 -0.5%
5 Mouric Mc Sharry
Marlins SC
558 -0.3%
6 Damian Celsi
Toronto Swim Club
550 +3.6% PB
7 Sam Winston
Aer Lingus SC
546 PB
8 Fionn Waters
Tuam
545 +4.5% PB
9 Alex McLelland Maher
Kilkenny Swimming Club
542 +0.8% PB
10 Conor Mc Ilroy-Sanchez
Limavady ASC
508 -0.1%
16, Preliminaries, #305
Name Time FINA Imp
1 Ethan Hansen
Trojan ASC (Ireland)
651
2 Eoin Corby
National Centre Limerick
644 -1.0%
3 Thomas Wheatcroft
Toronto Swim Club
583 +1.0% PB
4 Paul Cox
Lisburn City Swimming Club
552 -1.5%
5 Alex McLelland Maher
Kilkenny Swimming Club
529 +0.0% PB
6 Mouric Mc Sharry
Marlins SC
529 -2.2%
7 Fionn Waters
Tuam
526 +3.3% PB
8 Damian Celsi
Toronto Swim Club
524 +2.0% PB
9 Sam Winston
Aer Lingus SC
500
10 Adam Bouma
Belleville Youth Swim Team
497 -0.3%
11 Conor Mc Ilroy-Sanchez
Limavady ASC
490 -1.2%
12 Kealan Mc Shea
Enniskillen Lakelanders
488 PB
13 Sean Church
Portmarnock Swim Club
476 PB
14 Dylan Egan
Aer Lingus SC
476
15 Ethan Brady
TEAMTSC
474
16 Caleb Maguire
Lisburn City Swimming Club
471 PB
17 Daniel Vennard
Portadown ASC
469
18 Cillian O'Sullivan
Portmarnock Swim Club
463 PB
19 Lewis Mc Cartney
Enniskillen Lakelanders
460
20 Jack Bingham
Banbridge ASC
451 -2.0%
20 Aran Keating
Portmarnock Swim Club
451 PB
22 Stuart Vaughan
Wexford Swimming Club
450 PB
23 Ciaran Cope
Portmarnock Swim Club
449
24 Ben Cudmore
Sundays Well
448
25 Niall Carter
Castlebar
447
26 Ethan Breslin
Claremorris SC
441
15, Finals, #305
Name Time FINA Imp
1 Tommaso Cervini
Hamilton Aquatics Dubai
566 +1.8% PB
2 Sam Rennick
Castlebar
554 +0.2% PB
3 Griffin Lajoie
Toronto Swim Club
533 +0.1% PB
4 Ben Woodside
Larne SC
527 PB
5 Oisin Mc Manus
Enniskillen Lakelanders
520 PB
6 Sean Kenny
TEAMTSC
520
7 Eoin Mullan
Ballymoney ASC
504 PB
8 Joe Reidy
Kingdom Swimming Club
493
9 Rory Grady
Castlebar
490
10 Neddie Irwin
Sundays Well
466
15, Preliminaries, #305
Name Time FINA Imp
1 Tommaso Cervini
Hamilton Aquatics Dubai
536 +0.0% PB
2 Griffin Lajoie
Toronto Swim Club
525 -0.4%
3 Ben Woodside
Larne SC
520 PB
4 Oisin Mc Manus
Enniskillen Lakelanders
514 PB
5 Eoin Mullan
Ballymoney ASC
501 PB
6 Sam Rennick
Castlebar
496 -3.6%
7 Sean Kenny
TEAMTSC
486
8 Liam Alexander
Toronto Swim Club
483 +0.6% PB
9 Rory Grady
Castlebar
476
10 Joe Reidy
Kingdom Swimming Club
471
11 Neddie Irwin
Sundays Well
470
12 Robin Pfeiffer
Bluefin
469
13 Cian Rooney
Marlins SC
464 -1.5%
14 Rory Lally
Galway
462
15 Attal Zmarai
Toronto Swim Club
449
16 Nicholas Chia
Toronto Swim Club
443
17 James Ryan
Sundays Well
440
18 Ben Naughton
Galway
437
19 Daragh Lynch
Cormorant
436
20 Michael Millar
Armagh Swimming Club
431
21 Killian O'Connor
Barracuda
428
22 Patrick Sandstrom
Leander ASC
427
23 Cade Cermak
Toronto Swim Club
420
24 Paddy Mc Carthy
Ballina Dolphins
417
25 Liam Sheedy
City of Derry
405
26 Matthew Corrigan
Trojan ASC (Ireland)
390
27 Odhran O'Hara
Sligo Swim Team
390
Simon Barrett
Aer Lingus SC
NS
14, Finals, #314
Name Time FINA Imp
1 Charlie Skalenda
Toronto Swim Club
584 +1.1% PB
2 Liam Custer
Sundays Well
563 +0.4% PB
3 Bradley Fon
Ards ASC
497 +2.1% PB
4 Cody Dunnion
Swilly Seals ASC
484 +7.0% PB
5 Yousef Eldawy
Hamilton Aquatics Dubai
476 +1.7% PB
6 Euan Maguire
NAC Ashbourne
467 +0.4% PB
7 Alfie Coogan
Athlone SC
453 PB
8 Conor Hartney
Limerick
448 +2.1% PB
9 Jake Stafford
Ards ASC
409 +1.9% PB
10 Niall McGeown
Banbridge ASC
396 -1.1%
14, Preliminaries, #314
Name Time FINA Imp
1 Charlie Skalenda
Toronto Swim Club
578 +0.7% PB
2 Liam Custer
Sundays Well
548 -0.4%
3 Yousef Eldawy
Hamilton Aquatics Dubai
488 +2.5% PB
4 Bradley Fon
Ards ASC
477 +0.7% PB
5 Cody Dunnion
Swilly Seals ASC
466 +5.8% PB
6 Laith Sabbah
Hamilton Aquatics Dubai
445 +6.3% PB
7 Euan Maguire
NAC Ashbourne
438 -1.8%
8 Niall McGeown
Banbridge ASC
436 +2.1% PB
9 Conor Hartney
Limerick
435 +1.1% PB
10 Conor Johnson
Kilkenny Swimming Club
434
11 Alfie Coogan
Athlone SC
427 PB
12 Jake Stafford
Ards ASC
427 +3.3% PB
13 Jericho Balgos
Ncd City of Belfast
424 +1.0% PB
14 Saulius Uoka
TEAMTSC
423 +1.4% PB
15 Yousief Hassan
Hamilton Aquatics Dubai
422 -2.3%
16 Adam Mc Guire
Asgard SC
412 -0.5%
17 Eoghan Daly
Shark
411
18 Matthew Walsh Hussey
NAC Ashbourne
406 +0.6% PB
19 Finlay Wright
Banbridge ASC
404 PB
20 Conor Foley
Ballina Dolphins
403 PB
21 Richard Mc Sweeney
Ballina Dolphins
399 PB
22 Oscar Randles
TEAMTSC
395 +1.7% PB
23 Gerard Mc Kendry
Titans Swim Club
394 PB
24 Noah Poots
Lisburn City Swimming Club
394 +3.4% PB
24 Conor Kenny
TEAMTSC
394 +2.4% PB
26 Dominic Allen
Ards ASC
393 +0.2% PB
27 Theo Armes
Msc Dubai
383 +2.3% PB
28 Michael Feenan
Sundays Well
381 +3.5% PB
29 Daniel De Monte
Toronto Swim Club
381
30 Zac O'Connor
Limerick
379 +1.9% PB
31 Nikita Bondarevs
Laois Marlins
374 +4.9% PB
32 Nathan Todd
Ncd Laser
370
33 Conor Murphy
Lisburn City Swimming Club
366
34 Stephen Murphy
TEAMTSC
348 -1.6%
35 Cian Mc Cormack
Longford
338 +2.6% PB
12 - 13, Finals, #314
Name Time FINA Imp
1 Matthew Hand
Ards ASC
496 +4.6% PB
2 Ronan Kilcoyne
Sligo Swim Team
460 +4.3% PB
3 Maitiu Clarke
Coolmine
457
4 Evan Bailey
New Ross
455 PB
5 Adam Barnes
Ards ASC
450 +0.9% PB
6 Harry Winston
Aer Lingus SC
428 PB
7 Charlie Cassidy
Ballina Dolphins
427 PB
8 Sami Phelan
Glenalbyn
422 PB
9 Euan Macleod
ESB Swimming Club
422
10 Anthony Whittall
Hamilton Aquatics Dubai
419 +8.6% PB
12 - 13, Preliminaries, #314
Name Time FINA Imp
1 Matthew Hand
Ards ASC
467 +2.7% PB
2 Ronan Kilcoyne
Sligo Swim Team
443 +3.1% PB
3 Anthony Whittall
Hamilton Aquatics Dubai
431 +9.5% PB
4 Adam Barnes
Ards ASC
427 -0.8%
5 Evan Bailey
New Ross
422 PB
6 Harry Winston
Aer Lingus SC
419 PB
7 Sami Phelan
Glenalbyn
413 PB
8 Charlie Cassidy
Ballina Dolphins
412
9 Maitiu Clarke
Coolmine
409
10 Euan Macleod
ESB Swimming Club
398
11 Evan Coulter
Ncd City of Belfast
389 -2.1%
12 John Mulhall
Trojan ASC (Ireland)
379
13 Daniel Edgar
Templemore
378 PB
14 Ben Riddell
Bangor SC
376
15 James Larkin
Kilkenny Swimming Club
374
16 Ciaran Mc Kee
Bangor SC
372 PB
17 Benjamin Cross
City of Sheffield Swim Squad
369
18 Philip Duda
Comans
367 -1.5%
19 Luke Calwell
Larne SC
366
20 Ronan Fahey
Trojan ASC (Ireland)
363
21 Marc Galland
Sundays Well
360 -0.2%
22 Luke Bennett
Waterford Crystal
357
23 Jack Lennon
Banbridge ASC
353
24 Kaelan Geng
Galway
352
25 Killian Langton
Sligo Swim Team
351
26 Luke Mc Killion
Larne SC
349
27 Killian O'Loughlin Brophy
Coolmine
337
28 Conor Donohoe
Castlebar
313
29 Callum Slagter
Bangor SC
311
30 Johann Behme
East Cavan SC
305 PB
Jack Carrig
Limerick
Louis Maguire
Breifne SC

Events