Swimcloud
Irish Summer National Championships
17 and over, Finals, #204
Name Time FINA Imp
1 Cillian Melly
NCL Castlebar
728 -0.2%
2 John Higgins
University College of Dublin
728
3 Alan Corby
National Centre Limerick
724 PB
4 Michael Hewitt
Ncd City of Belfast
714 +0.5% PB
5 Ross Leslie
Edinburgh Un
705 +2.3% PB
6 Brian O'Sullivan
NAC Ashbourne
702 +0.5% PB
7 Paddy Johnston
Ards ASC
695 +0.1% PB
8 Finn Mc Geever
National Centre Limerick
686 +2.1% PB
9 Fiachra Lennon
University College of Dublin
684 PB
10 James Symons
Galway
660 PB
17 and over, Preliminaries, #204
Name Time FINA Imp
1 John Higgins
University College of Dublin
734
2 Cillian Melly
NCL Castlebar
697 -1.7%
3 Alan Corby
National Centre Limerick
670 PB
3 Michael Hewitt
Ncd City of Belfast
670 -1.6%
5 Ross Leslie
Edinburgh Un
667 +0.5% PB
6 Finn Mc Geever
National Centre Limerick
666 +1.1% PB
7 Fiachra Lennon
University College of Dublin
655 PB
8 Paddy Johnston
Ards ASC
652 -2.0%
9 Brian O'Sullivan
NAC Ashbourne
652 -2.0%
10 James Symons
Galway
638 PB
11 Calum Reid
Edinburgh Un
638 -0.4%
12 Aidan Hull
Toronto Swim Club
635 +3.9% PB
13 Cadan Mc Carthy
Mallow Swans
629 +0.6% PB
14 Dale Bruce
Zimbabwe
629 +0.2% PB
14 Mark Walsh
National Centre Limerick
629 +3.5% PB
16 Sean McNicholl
TEAMTSC
622 -3.7%
17 Alfie Kelly
Ballina Dolphins
599 +1.7% PB
18 Fionnan Mc Menamin
Aer Lingus SC
599 -1.6%
19 Ciaran Burke
Galway
598 +3.2% PB
20 Jack Nolan-Whitney
Kilkenny Swimming Club
590 +0.5% PB
21 Matthew Gardiner
NAC Ashbourne
589 +1.3% PB
22 Cian O'Keeffe Tighe
Portmarnock Swim Club
583 PB
23 Max Tambling
Hackney Aquatics Club
582 +1.6% PB
24 Eric Antonen
Toronto Swim Club
577 +1.2% PB
25 Quintin Tayali
Zimbabwe
577 -1.8%
26 Nathan Turner
Aer Lingus SC
567 -0.8%
27 Logan Harris
Toronto Swim Club
566 PB
28 Simone Lombardi
Azzurra Race Team
559
29 Marcus Birmingham
Thame
556
30 Ronan Anderson
Sligo Swim Team
555 +3.2% SB
31 Keith Bentley
Asgard SC
549 +4.4% PB
32 Fionn Duffy
Galway
543 -1.9%
33 Daniel Wiffen
Lisburn City Swimming Club
543 PB
34 Luke O'Sullivan
Sundays Well
540 PB
35 Leon Campbell
Sliabh Beagh ASC
534 PB
36 Samuel THORNTON
Aer Lingus SC
529 -1.4%
37 Tommy Huang
Castlebar
526 PB
38 Denis Kilbride
New Ross
526 +7.3% PB
39 Kasparas Juskus
Aer Lingus SC
524 -2.3%
40 Shea Rafferty
Newry Swimming Club
523 -1.1%
41 Nathan Wiffen
Lisburn City Swimming Club
513 +1.1% PB
42 Noel Murray-Byrne
ESB Swimming Club
502 PB
43 Leonardo Trementozzi
Azzurra Race Team
488
44 Adam Hewitt
Bangor SC
475 -2.2%
45 Barry Mc Clements
Ards ASC
447 +2.0% SB
46 Conor Murray
Limerick
222
Isaac CALLEJA
Sirens Asc
NS
Mohamed Abdelbaky
Alexandria sporting club
NS
Ibrahim Hassan
Alexandria sporting club
NS
16, Finals, #204
Name Time FINA Imp
1 Jeremy O'Connor
National Centre Limerick
655 +1.6% PB
2 Ethan Murtagh
Trojan ASC (Ireland)
614 -1.2%
3 Damian Celsi
Toronto Swim Club
612 +1.1% PB
4 Alex McLelland Maher
Kilkenny Swimming Club
598 +0.3% PB
5 Aaron Carroll
National Centre Limerick
571 +2.1% PB
6 Finlay Stafford
Ards ASC
556 +0.9% SB
7 Dylan Griffiths
Lisburn City Swimming Club
519 PB
8 Louis Edwards-Pratt
Plymouth Leander
518 PB
9 Paul Cox
Lisburn City Swimming Club
486 +4.2% PB
10 Jack Bingham
Banbridge ASC
453 PB
16, Preliminaries, #204
Name Time FINA Imp
1 Jeremy O'Connor
National Centre Limerick
647 +1.2% PB
2 Damian Celsi
Toronto Swim Club
608 +0.8% PB
3 Alex McLelland Maher
Kilkenny Swimming Club
605 +0.8% PB
4 Ethan Murtagh
Trojan ASC (Ireland)
589 -2.6%
5 Aaron Carroll
National Centre Limerick
537 +0.0% PB
5 Finlay Stafford
Ards ASC
537 -0.3%
7 Louis Edwards-Pratt
Plymouth Leander
527 PB
8 Dylan Griffiths
Lisburn City Swimming Club
489 PB
9 Paul Cox
Lisburn City Swimming Club
478 +3.7% PB
9 Jack Bingham
Banbridge ASC
478 PB
11 Niall Carter
Castlebar
477
12 Ewan Yamin-Ali
Ards ASC
459 PB
13 Ethan Brady
TEAMTSC
454 PB
14 Dylan O'Brien
Ennis
444 PB
15 Ciaran Cope
Portmarnock Swim Club
438
16 Adam Bouma
Belleville Youth Swim Team
435 -1.2%
17 Lewis Mc Cartney
Enniskillen Lakelanders
431
18 Daniel Vennard
Portadown ASC
430
19 Andrea Garofoli
Azzurra Race Team
425
20 Dylan O'Donovan
Asgard SC
425
21 Rory Tietema
Reading Swimming Club
413
22 Aran Keating
Portmarnock Swim Club
409
23 Michael Cregg
Glenalbyn
408
24 Ben Cudmore
Sundays Well
399
25 Sean Brennan
Tuam
394
26 Adam Lamont
Ballymena ASC
387
27 Zakhar Kashich
Tallaght Swim Team
382
15, Finals, #204
Name Time FINA Imp
1 Sam Rennick
Castlebar
584 +2.4% PB
2 Paul Higgins
Sundays Well
539 -1.0%
3 Tommaso Cervini
Hamilton Aquatics Dubai
535 +4.1% PB
4 Eoin Mullan
Ballymoney ASC
524 PB
5 Tom O'Sullivan
Galway
523 PB
6 Griffin Lajoie
Toronto Swim Club
508 +1.6% PB
7 Brian Desmond
Kilkenny Swimming Club
505 +3.3% PB
8 Brogan McAviney
Kilkenny Swimming Club
496
9 Daragh Lynch
Cormorant
478
10 Michael Millar
Armagh Swimming Club
474 PB
15, Preliminaries, #204
Name Time FINA Imp
1 Sam Rennick
Castlebar
541 -0.2%
2 Paul Higgins
Sundays Well
527 -1.8%
3 Tommaso Cervini
Hamilton Aquatics Dubai
518 +3.1% PB
4 Tom O'Sullivan
Galway
502 PB
5 Griffin Lajoie
Toronto Swim Club
498 +0.9% PB
6 Eoin Mullan
Ballymoney ASC
497 PB
7 Brian Desmond
Kilkenny Swimming Club
489 +2.3% PB
8 Brogan McAviney
Kilkenny Swimming Club
480
9 Daragh Lynch
Cormorant
478
10 Liam Alexander
Toronto Swim Club
464 +1.1% PB
11 Michael Millar
Armagh Swimming Club
457 PB
12 Victor Coutu
Belleville Youth Swim Team
457 +1.4% PB
13 Nicholas Chia
Toronto Swim Club
457
14 Simon Barrett
Aer Lingus SC
443
15 Oisin Mc Manus
Enniskillen Lakelanders
439 PB
16 Neddie Irwin
Sundays Well
434
17 David Carroll
Ballina Dolphins
432 PB
18 Ben Naughton
Galway
422
19 Cian Rooney
Marlins SC
421 +2.9% PB
20 Cade Cermak
Toronto Swim Club
411 -1.0%
21 Patrick Sandstrom
Leander ASC
410
22 Jamie Clements
Larne SC
404
23 James Ryan
Sundays Well
393
24 Daniil Lovenitski
Viking Swimming Club
387
24 Robin Pfeiffer
Bluefin
387
26 Sean Johnston
NAC Ashbourne
380
27 Killian O'Connor
Barracuda
371
28 Matthew Corrigan
Trojan ASC (Ireland)
367
29 Joe Reidy
Kingdom Swimming Club
365
30 Fintan O'Keeffe
Mallow Swans
275
Liam Sheedy
City of Derry
NS
Ben Willmott
Splashworld
NS
Daragh Fitzgerld
Athlone SC
NS
14, Finals, #214
Name Time FINA Imp
1 Charlie Skalenda
Toronto Swim Club
504 +2.4% PB
2 Liam Custer
Sundays Well
502 PB
3 Conor Johnson
Kilkenny Swimming Club
473
4 Aidan Cook
Kilkenny Swimming Club
466
5 Zac O'Connor
Limerick
463 PB
6 Cody Dunnion
Swilly Seals ASC
444 PB
7 Danny Morgan
Coolmine
441 PB
8 Daniel De Monte
Toronto Swim Club
435 +3.2% PB
9 Dara Ronan
Breifne SC
422
10 Oscar Randles
TEAMTSC
404 PB
14, Preliminaries, #214
Name Time FINA Imp
1 Liam Custer
Sundays Well
508 PB
2 Charlie Skalenda
Toronto Swim Club
504 +2.4% PB
3 Conor Johnson
Kilkenny Swimming Club
473
4 Zac O'Connor
Limerick
448 PB
5 Daniel De Monte
Toronto Swim Club
444 +3.8% PB
6 Aidan Cook
Kilkenny Swimming Club
431
7 Danny Morgan
Coolmine
427 PB
8 Cody Dunnion
Swilly Seals ASC
427 PB
9 Dara Ronan
Breifne SC
426
10 Oscar Randles
TEAMTSC
424 PB
11 Theo Armes
Msc Dubai
422 -0.6%
12 Bradley Fon
Ards ASC
419 PB
13 Yousief Hassan
Hamilton Aquatics Dubai
413 -0.8%
14 Laith Sabbah
Hamilton Aquatics Dubai
406
15 Saulius Uoka
TEAMTSC
403
16 Jericho Balgos
Ncd City of Belfast
394
17 Dominic Allen
Ards ASC
393 PB
18 Gerard Mc Kendry
Titans Swim Club
383 PB
19 Conor Hartney
Limerick
376 PB
20 Nathan Todd
Ncd Laser
373
21 Thomas Leggett
Olympia ASC
371
22 Sam Purcell
Ennis
369
23 Matthew Mc Kee
Banbridge ASC
366 PB
24 Thomas O'Neill
NAC Ashbourne
358
25 Conor Kenny
TEAMTSC
358 PB
26 Daniel Walsh
TEAMTSC
357 PB
27 Martin Fiala
Ballymena ASC
339 PB
28 Declan Neilson
Enfield Sq
326
29 Sean Oliver
St Fiaccs
324
30 Sam Flanagan
TEAMTSC
315 PB
31 Cian Mc Cormack
Longford
287
Darragh Masterson
Castlebar
12 - 13, Finals, #214
Name Time FINA Imp
1 Matthew Hand
Ards ASC
466 PB
2 Adam Barnes
Ards ASC
453
3 Evan Bailey
New Ross
443
4 Oisin Tebite
NAC Ashbourne
392
5 Anthony Whittall
Hamilton Aquatics Dubai
387 +9.0% PB
6 Charlie Cassidy
Ballina Dolphins
380 PB
7 Evan Coulter
Ncd City of Belfast
380 PB
8 James Larkin
Kilkenny Swimming Club
358
9 Daniel Edgar
Templemore
351 PB
10 Marc Galland
Sundays Well
339 PB
12 - 13, Preliminaries, #214
Name Time FINA Imp
1 Matthew Hand
Ards ASC
478 PB
2 Adam Barnes
Ards ASC
430
3 Evan Bailey
New Ross
403
4 Oisin Tebite
NAC Ashbourne
381
5 Anthony Whittall
Hamilton Aquatics Dubai
375 +8.1% PB
6 Evan Coulter
Ncd City of Belfast
370 PB
7 Charlie Cassidy
Ballina Dolphins
362 PB
8 Daniel Edgar
Templemore
357 PB
9 James Larkin
Kilkenny Swimming Club
357
10 Marc Galland
Sundays Well
356 PB
11 Ronan Kilcoyne
Sligo Swim Team
342 PB
12 Euan Macleod
ESB Swimming Club
339 +5.0% PB
13 Louis Maguire
Breifne SC
316
14 John Mulhall
Trojan ASC (Ireland)
315
15 Sami Phelan
Glenalbyn
315
16 David Leggett
Olympia ASC
313
17 Benjamin Cross
City of Sheffield Swim Squad
309
18 Johann Behme
East Cavan SC
302 PB
19 Luke Calwell
Larne SC
301
20 Logan Fan
Limerick
277
21 Callum Slagter
Bangor SC
275
22 Oliver Huges
Limerick
268

Events